Eski Ramazanlar ve Yeni Biz


İrem ULUERCİYES

Eski ramazanlar... Özlemle anıyoruz değil mi hepimiz?  Ramazan’a sayılı günler kala, daha çok bir anıyor insan eski ramazanları. Peki değişen ne oldu? Ne oldu da eski ramazanların samimiyeti, sıcaklığı daha bir aranır oldu günümüzde?
 
ramadan
 
Hepimizin mutlaka bir anısı vardır, mübarek Ramazan ayına dair. Mesela ben o kadar özlüyorum ki ailece yaptığımız sahurları... Kardeşim ve ben akşam yatağa girerken, sahur saatini heyecanla beklerdik. Hele davulcu davula başladı mı güm güm vurmaya, cam kenarına bir koşuşumuz vardı ki... Davulcuyu görebilmek çok önemliydi bizim için. Onu gördük mü, sanki bir bilinmeyen denklemi çözmüş gibi gururlanırdık.
 
Pide kuyruğuna girmenin saatini bekleyen çocuklardık biz. O pide kuyruğu sırasına girmenin bile bir heyecanı vardı... Zamane çocukları bu duyguları yaşıyor mu bilmiyorum. Ya da bizler Ramazan Ayı’nı çocuklarımıza ne kadar doğru anlatıyor ve yaşatıyoruz?
 
Değişen ne oldu? Mübarek ay yine ruhumuzu aydınlatıyor, bizi her yönden arındırıyor elbette ki... Sorun nerede? Ya da bir sorun var mı? Belki de yok... Belki de sadece biz büyüdük ve tüm o masum duygularımız geride kaldı. Değişmekte olan zaman, belki de daha farklı yaşanır hale getirdi ramazan ayını. Çalışma saatlerimiz, herkesin kendi hayatına dair başka programları olması, bizi o iftar saatlerinde bir araya getiremiyor belki de...
 
İftar sofralarının yerini şık sofra sunumları almış olabilir, zaman değişmiş, çağ atlamış olabiliriz. Eski Ramazanları yaşamak ve yaşatmak bizim elimizde. Oruç tutmayı vazife gibi değil de, eskisi gibi coşkuyla yaşamak bizim elimizde... Ramazanlar değişmez, insanlar değişir...
 
Ailece sıcacık sofralarda iftarı ve sahuru karşılamanız dileğiyle...
 
RAMAZANDA SULTANAHMET VE FESHANE’YE UĞRAMALI
 
Sokak lezzetleri vardır Ramazan’ın. Benim eski Ramazanlara dair aklıma gelenlerden biridir mesela. Macuncular, şerbetçiler, tatlıcılar...

Sultanahmet’te her sene kurulan ramazan çadırları, o çadırlardaki stantlar, Ramazan’a özgü satılan eşyalar ve bu aya özel satılan sokak lezzetleri sizi bir nebze de olsa eski ramazanlara götürebilir diye düşünüyorum.
Feshane de eski ramazanları yaşamak isteyenler için ideal bir mekan.

Kimileri Ramazan’ı böyle aktivitelerle daha verimli hale getirirken kimileri de evinde iftar, sahur hazırlığı eşliğinde, Kur’an’a doyarak geçirmeyi tercih edebilir.

Ve bu ayı nasıl geçirirseniz geçirin aslında eski Ramazan’ları içindeki coşkuyla yaşatabilir insan belki de. Eski Ramazan’ları bizim için eşsiz ve unutulmaz kılan da o coşku değil mi zaten?
                                                                                                                          
 
 
 
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar (1)

seda nur
10:22, 25 Mayıs 2017 Perşembe
Ramazan her zaman mutlu eder beni hala öyle iyi ki böyle bir ay bahşedilmiş bize

Yazarın Diğer Makaleleri

Yazarın Tüm Yazıları »