İğnesi İlacı Yok Ama ‘Hipnoz’u ve EFT’si Var! 


Op. Dr. Ayşe DUMAN

Her 10 kadından birinde görülen ve gittikçe daha büyük oranda boşanma sebebi olarak ortaya çıkan vajinismus tedavisinde, hipnoz ve EFT yöntemiyle başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.
 
hipnoz


Gittikçe artış gösteren ve boşanma sebeplerinin başında “vajinismus” sorunu geliyor. Cinsel yaşamı engelleyen olumsuz zihinsel kurgular  çözülmedikçe, vajinismus ile başlayan ve boşanma sebepleri arasında büyük bir oran teşkil eden birçok cinsel sorunu atlamış oluruz. Cinsel tedavilerde amaç sadece cinsel birleşmeyi sağlamak olmamalı.

“İlk Gece” Baskısı Vajinismusu Arttırıyor!
Çoğu genç kız evlilik hazırlığı heyecanına ilk gece korkularını da katıyor. Çünkü duyduğu ilk gece hikâyeleri hep acılı ağrılı ve kanlıdır. İyilik olsun diye ‘’sık dişini, acıdan ölmeyeceksin ya...’’ şeklinde yapılan tavsiyeler bile bedeni istenen gevşemeye ulaşmasını engeller. Cinsel kimliği ile barışık ve bilinçli akılla cinsel alanın farkında olan, kendi istek ve arzularına kulak veren genç bayanlar bu korkulara pek de pabuç bırakmaz. Asıl sorun kadın cinsel kimliği ile barışık olmayan bayanlarda ortaya çıkar. Maalesef halen bazı aileler, kız çocuklarını kız olmanın ezikliğini hissettirerek, kız olmayı utanılacak bir durummuş gibi anlatarak büyütüyor.
Genel kanaat; kızların cinsellikten bir beklentisi olmadığı, erkek için mübah olan cinsel hazların, kız için yasak, ayıp ve günah olduğudur. “Kadının evlilikten beklentisi kocasına eş, çocuklarına anne olmanın ötesine geçmemelidir.’’ yönlendirmesiyle büyütülen kızlar, cinselliği mutluluk kaynağı değil, acı ve ıstırap merkezi gibi görmeye başlıyor. İlk gece vajinismus ile ortaya çıkan sorunlar evlilikle birlikte büyüyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Öyle acıklı, öyle yürek buran hikâyelerle karşılaşıyoruz ki, bir doktor olarak, çözümü bu kadar basit bir sorun için bunca yaşananları görünce çok üzülüyorum. Vajinismus, zihnin cinselliği algılaması biçimiyle ortaya çıkan ve kadının erkeği kendi içine alamaması şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Genç kızlar üzerindeki baskı, hastalığın görülme sıklığını arttırır.

Kadınlar Tedaviyi Kocaları İçin İstiyor!
Vajinismus şikâyeti ile gelen kadınların büyük bir çoğunluğu, sorunu niçin çözmek istediği sorusuna, ‘’eşimi mutlu etmek için, eşime karşı vazifelerimi yapmak için, anne olmak için...’’ cevaplarını alıyorum. Kadınlar çözüm noktasında bile kendi ihtiyaçlarını karşılamak, mutluluğunu yakalamak, cinsel doyuma ulaşmak gibi cevaplar vermiyor, veremiyor. Üstelik sağlıklı cinsel ilişki kuramıyor olmasına rağmen, sorunu görmezden gelip, tüp bebek yöntemi ile anne olmak isteyenlerle bile karşılaşıyorum. Vajinismus veya farklı cinsel sorunları olan kadına tavsiyem, cinsel sorunlarını çözmeden gebelik planlamamasıdır. Zira bu sorunlarıyla kendi çocuklarına doğru model olamayacağı için, sorunlar nesilden nesile aktarılacaktır.

Tedavi Edilmezse Evlilik Tehlikeye Giriyor!
Vajinismus tedavi edilmediği zaman evlilik için bir yıkıma dönüşüyor. Önce sadece cinselliği paylaşamayan karı-koca arasında zaman içinde, kaçınılmaz olarak bir uçurum doğuyor, iletişim kurulamıyor ve problemler birbirini izliyor.

Zihindeki algıların, duyguların bedene yansımalarını değiştirecek bir iğne-ilaç yok ama, zihinsel iyileşme teknikleri dediğimiz EFT, hipnoterapi, imajinasyon ve dua gibi tekniklerle hak ettiği cinselliğe ulaşması mümkün oluyor.

Sonuçta evlilik bir evcilik oyunu değil, kardeş kardeş yaşama alanı hiç değil. Kadın ve erkeğin yaratılıştan var olan temel ihtiyaçlarından birini, cinselliği meşru dairede tatmin etme alanı. Bunun içindir ki, boşanmaların önemli bir yüzdesini cinsel sorunlar kapsamaktadır.

Sağlıklı Cinsel Yaşamın İpuçları
Cinsel kimlik rollerimizin yazılımlarındaki yanlışları temizleyerek sağlıklı cinsellik yaşanabilir. Bunun için cinsel kimlik farkındalığınızı arttırma, geçmişten gelen inançlarınızın bedende oluşturduğu negatif yüklerden kurtulma çalışmaları ile hakkınız olan cinsel sağlığa kavuşabilirsiniz.
 
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Yazarın Diğer Makaleleri

Yazarın Tüm Yazıları »