2020’nin Trend Rengi Belli Oldu!

Pantone, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2020’u temsil eden rengi açıkladı. 2020 yılına damgasını vuracak renk: “Canlı Mercan’’ seçildi… 

Her yıl sonunda gelecek yılın trend rengini açıklayan Pantone, moda ve tekstil tasarımından inşaat sektörüne kadar pek çok alanda renk referansı sağlıyor. 2019 yılının rengi, uçsuz bucaksız bir ufku temsil eden mor ve ötesi (ultra violet) olmuştu.

2020’nin Trend Rengi: ‘Canlı Mercan’

Pantone Renk Enstitüsü, önümüzdeki seneye damgasını vuracak mercan rengini şöyle ifade ediyor: “Dijital teknolojinin yoğunluğuna ve gündelik yaşantımıza her geçen gün daha da etki eden sosyal medyaya karşı, bağlılık ve mahremiyet hissini kuvvetlendiren otantik ve sürükleyici deneyimler arıyoruz. Sosyal ve neşeli bir renk tonu olan canlı mercan da alımlı doğası gereği açık ve keyifli bir sıcaklığı simgeliyor.”

Eskiden hayatımızda kış ve yaz renkleri ayrımı vardı. Kışın yağmur çamur derdinden özelikle beyaz tonundan ve dikkat çekici açık renklerden uzak dururduk. Günümüz tekstil modası bu ayrımı ortadan kaldırdı.

Şimdilerde kış aylarında beyaz ve canlı renklerin tekstilde de çok daha fazla kullanıldığını görüyoruz. Mercan da bu canlı renklerden biri.

Ev Dekorasyonu’na Mercan Dokunuşu

Neşe ve enerji veren mercan rengi giyimde kontrast renkleri canlandırırken; ev dekorasyonunda da özellikle siyah ve antrasit gibi soğuk renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı evleri ısıtacak gibi gözüküyor.

Aynı zamanda günümüz modasında eskiye bir dönüş var ki biz buna Vintage diyoruz. Vintage giyimde de mercan öne çıkan renkler arasında ilk sırada yer alıyor.

Şimdiden vitrinlerde yerini alan mercan rengi, önümüzdeki sene podyumlarda, ünlülerin kombinlerinde ve daha birçok alanda kendini çokça gösterecek gibi gözüküyor.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.