2020 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nasıl Alınır?

Süt Parası ( Emzirme Ödeneği ) Nedir?

Kadınların iş yaşamında aktif rol oynamaya başlamasından dolayı devlette çalışan annelere destek olması açısından emzirme ödeneği adı altında süt parası veriyor. Ancak bu ödenek sadece çalışan annelere değil sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Birçok anne böyle bir yardımın olduğunu biliyor ancak nasıl alması gerektiğini bilmiyor. Aysha okurları için hazırladığımız yazımızda emzirme ödeneğinin nasıl alınacağını sizler için derledik.

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği veya halk arasındaki ismi ile süt parası doğumdan sonra sigortalı kadına veya kadının sigortalı olmaması ancak eşinin sigortalı olması halinde erkeğe verilir. Ayrıca geliri veya aylık maaşı olan kadına veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenir. Kamu görevlisi olan sigortalılara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince bu kişilere emzirme ödeneği ödenmez kendi kurumları tarafından ödeme yapılır.

Emzirme Ödeneğinin Şartları Nelerdir?

  • Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi (4/a lı) ve kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması gerekir.
  • Doğmuş olan bebeğin canlı olarak dünyaya gelmesi gerekir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortaları sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır. 2019 yılı için emzirme ödeneği 180,00 TL olarak belirlenmiştir. 2020 Ocak ayında yeni sene için emzirme ödeneği tekrardan yayınlanacak.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Nereye Başvurulur?

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini alabilmeleri için çalıştıkları kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenir. Otomatik olarak bir ödeme çıkmaması halinde gerekli belgeleri hazırlayarak ilgili yere başvurması gerekir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Kimlik fotokopisi
  • Doğum belgesi

Emzirme Ödeneğinden Babalarda Yararlanabilir Mi?

Emzirme ödeneği ile ilgili en çok sorulan bir diğer soru babaların da bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağıdır. Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğinden babalarda yararlanabilir. Ancak doğumdan 120 gün öncesine kadar sigortalı olarak çalışmış olması gerekir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.