Adet Kanaması Nedir

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda çevrimsel değişiklikler olmaz.

Haplar kesildiğinde, âdet görmede olduğu gibi, rahmi kaplayan hücreler dışarı atılır. Hap çevriminin süresi 28 gündür. Hap kullanmayan kadınlarda bu sure, 21 gün ile 3 ay arasında değişir. Âdet düzeni stres gibi ruhsal sorunların etkisiyle bozulabilir ya da az ve yetersiz beslenme gibi nedenlerle tümüyle kesilebilir.

Âdet kanaması sırasında kaybedilen kan miktarı, 20 ml-80 mL arasındadır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu miktar genellikle daha azdır. Bazı âdetlerin ötekilerden daha ağır geçmesinin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, iltihaplı rahim hastalıklarının, rahim içine uygulanan gebeliği önleyici araçların ve tiroit bezinin az çalışması gibi iç salgı sistemi hastalıklarının, başlıca nedenler olduğu sanılmaktadır. Miyomların neden olduğu rahim iç yüzeyi alanının genişlemesi de âdetlerin ağır geçmesine yol açabilir.

Âdet akıntısı, rahimden gelen kan ve hücreler üstündeki bakteri etkisi nedeniyle genellikle kötü kokuludur. Bu yüzden, âdet sırasında kişisel temizliğe daha çok özen göstermek gerekir. Vajinada uzun süre bırakılacak ya da unutulacak tamponlar da çok kötü kokulu akıntılara yol açabilir. Âdet sırasında banyo yapılmaması gerektiğine ilişkin sözlerin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur.

Vajina yoluyla kanama yalnızca âdete bağlı olmayabilir. Rahim dokusunun zayıf olması, rahimdeki bir polip ya da kanser de kanamaya yol açar. Cinsel ilişkiden sonra ve iki âdet sırasında görülen kanamalarda mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.