Akne Nedir Belirtileri Nelerdir

Büyüme çağında akne neredeyse normal kabul edilebilecek kadar yaygındır. Beş gençten dördü, şu ya da bu ölçüde akneden yakınır. Sorun, çeşitli önlemler ve tedaviyle hafifletilebilir.

Siyah noktalar, yağ birikintileri ve kırmızı sivilcelerin karışımından oluşan akneye (ergenlik sivilcesi) akne vulgaris yol açar. Akne, genellikle yüzde, boyun arkasında ve ensede, sırtın üst kısımlarında ve göğüste görülür.Bazen koltukaltı ve kaba etlerde de çıkabilir.

Aknenin Nedenleri

Akne, gençlerde, iki cinste de görülmekle birlikte erkeklerde daha sıktır. Cinsiyet hormonları ile böbreküstü bezlerince üretilen hormonlarda büyük artışların görüldüğü bir dönem olduğundan ergenlik çağında başlar. Kanla taşman kimyasal haberci niteliğindeki bu hormonların çoğu, cinsel olgunlaşmayı gerçekleştirir.

Hormonların, özellikle erkeklik hormonlarının ya da androjenlerin etkisiyle, derinin yumuşaklığını sağlayan yağı salgılayan yağ bezleri aşırı derecede çalışmaya başlar. Böylece “sebore” denilen durum ortaya çıkar. Kadınlık hormonlarının, özellikle östrogenin ters etkisi vardır. Bir ölçüde de olsa kızlarda, erkeklere oranla daha az akne görülmesinin  nedeni budur.

Aknenin Belirtileri

Kızarıklık ve iltihapla birlikte siyah noktalar, aknenin en göze çarpan belirtisidir. Doğal olarak yağda bulunan bakteriler, özellikle Stafilokokus albus ve Basilus aknus bir zamanlar aknenin nedeni sayılmaktaydı. Oysa şimdi bunların aknenin değil, iltihabın nedeni olduğu bilinmektedir.

Siyah noktalarda çoğalan bakterilere tepki olarak o bölgeye, enfeksiyonla savaşan hücrelerin gelmesi için damarlar genişler (iltihap tepkimesi). Öte yandan bakteri enfeksiyonu, yer yer ölü akyuvar ve bakterilerin oluşturduğu irinin toplanmasına yol açar.

Daha büyük çıban ya da abseler, siyah noktaların ya da yağ birikintilerinin sıkılması nedeniyle daha derin dokuların zedelenmesi sonucu ortaya çıkar. Ellenmeden bırakılan sivilce genellikle bir hafta içinde geçer, ancak ikinci bir enfeksiyon eklendiğinde iyileşmesi bir ay ya da daha fazla sürebilir.

Aknenin Tehlikeleri

Başlıca tehlike yüzde kratere benzer kalıcı oyuklara açılmasına yol açan “ek-enfeksiyon”dur (ikincil enfeksiyon). Ancak daha da kötüsü psikolojik etkidir. Akne, dışa dönük mutlu bir kişiyi içine kapalı, sorunlu bir kişiye dönüştürebilir. Bu nedenle akneli gençler geçici bir fiziksel sorun kalıcı bir psikolojik soruna dönüşmeden tedaviye yönlendirilmelidir. Ayrıca aknenin, mastürbasyon ya da cinsel ilişki sonucu geliştiği türünden yanlış inançların yol açabileceği korkular giderilmelidir. Aknede yağı deri yüzeyine salan gözenekler aşırı yağ salgısı nedeniyle tıkanır.

Sivilcelerinizden Doğal Yolla Kurtulun 

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.