Aktaş: “Kağıt Maskeler Değil Bağışıklık Sistemi Korur”

Dünyayı etkileyen ve ülkemizde de vaka tespit edilen Koronavirüs, kişisel hijyene bağlı olarak bağışıklık en çok bağışıklık sistemini etkiliyor. KOVİD-19 adı verilen virüs ise bağışıklık sisteminin zaaflarından faydalanarak ölüme kadar götürebiliyor. Koronavirüs için görüş ve önerilerini paylaşan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Bu virüse karşı kişisel hijyen ve bağışıklık sistemi en önemli iki konu. Bağışıklık sisteminiz kuvvetli olursa ve hijyene dikkat ederseniz, korkmanıza gerek yok. En etkili maske, kendi bağışıklık sisteminizdir” diyor.

“Bağışıklık Sistemi Güçlüyse Sizi Öldürmez”

Koronavirüs bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olarak farklı etkiler gösterebildiğini ve öncelikle sakin olunması gerektiğini ifade eden Dr. Ümit Aktaş, “Koronavirüsü bağışıklık sisteminiz güçlüyse sizi öldürecek bir virüs değildir. Herkes maske peşinde, maskeler karaborsaya düşmüş durumda. Unutmayın, bu virüse karşı en korucu maske, sizin kendi bağışıklık sisteminiz. Daha koruyucu bir maske yok. Metro istasyonlarında satılan kâğıt maskeler sizi korumaz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz en önemlisi” dedi.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Koronavirüse karşı koruyucu maske olarak bağışıklık sistemini işaret eden Dr. Aktaş virüsünden korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yollarını sıraladı.

1- Beslenme son derece önemli dolayısıyla zararlı besinleri hayatınızdan çıkarın. Ayrıca beslenme düzeninizi sağlayabilmek için hayatınızdan işlenmiş gıdaları çıkarın. Her türlü pakete girmiş gıdadan uzaklaşın.

2- Stres ve üzüntü bağışıklık sistemi zayıflatır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için yaşam sevinicinizi ve enerjinizi yüksek tutun.

3- En önemlisi ise sigara ve alkol gibi bağışıklık sistemini zayıflatan zararlı maddelerden uzak durun.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Dikkat

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için fermente gıdalarından faydalanılmasını öneren Dr. Ümit Aktaş, “Ev yoğurdu, ev sirkesi ev turşusu, şalgam suyu bol bol tüketin. Bunlar hem antiviraldir hem de bağışıklık sisteminin ilk savunma duvarı olan probiyotikleri bol bol içerir. Bol yağlı beslenin. Zeytinyağı, tereyağı, iç yağ, kuyrukyağı sizin için son derece faydalı yağlardır. Etiniz kuzu eti, tavuğunuz köy tavuğu, balığınız deniz balığı olsun. Sebzelerin hepsini mevsiminde yiyin ve bol bol sakatat tüketin. Sakatatların hepsi, paça çorbası kemik suyu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sizi destekler. Unutmayın virüsten korunmak istiyorsanız ‘En güçlü maskeniz, kendi bağışıklık sisteminiz” dedi.

Kişisel Hijyene Dikkat

Dr. Aktaş “60 yaş üstündeyseniz mecbur kalmadıkça evden çıkmayın ve toplu taşıma kullanmaktan kaçının, toplu etkinliklere gitmeyin. Kişisel hijyeninize çok önem gösterin. Ellerinizi sık sık beyaz sabunla etkili bir şekilde yıkayın. Sıvı sabunlar sizi korumaz. Ellerinizi içerden ve dışardan parmak aralarınıza girerek en az 20 saniye günde 10-15 kere yıkayın” dedi.

Kronik Hastalar Dikkat

Diyabet ve kalp damar hastaları daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Dr. Aktaş, “Bağışıklık sistemini zayıflatan en önemli hastalık diyabettir. Şeker hastalığınız varsa bağışıklığınız zayıftır. Bağışıklık sistemi kürlerini bol bol uygulamanız gerekir. Şeker hastalarının hepsinin karbonhidrattan, şekerden, tahıldan uzak durmaları gerekir. Aynı şekilde kalp damar hastaları, kanser hastaları bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandıkları için zayıf bir bağışıklığa sahiplerdir. Bu hastaların kendilerini topluluktan tecrit etmesi gerekir. En önemli korunma yöntemi budur” dedi.

Karanfil Antibakteriyel Özelliğinden Faydalanın

Fermente gıdaların yanı sıra sofranızda bol bol çiğ soğan ve sarımsak bulunsun diyen Dr. Aktaş, “Kuşburnu bağışıklığınızı destekleyen en önemli meyvelerimizden biridir ve C vitamini deposudur. Ceviz, bağışıklığınızı destekleyen virüslere karşı koruyan en önemli gıdalardan biridir. Zerdeçal ve zencefil aynı şekilde antiviral besinlerdir. Brokoli’de bağışıklığı destekleyen besinler arasındadır. Fakat brokoliyi çiğ tüketmek gerekir. Yanınızda mutlaka karanfil taşıyın. Karanfil antibakteriyeldir” dedi.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.