Anjin Nedir: Belirtileri Nelerdir: Anjine Ne İyi Gelir?

Anjin Nedir?

Göğüs ağrısı anjina pektoris ya da sadece anjin olarak da bilinir. Genellikle göğüs bölgesinde sıkışma, ağırlık, yanma ve basınç hissedilebilir.

Anjin Belirtileri Nelerdir?

Diğer tipik belirtiler ise karın, bel, boyun bölgesinde acıma, mide bulantısı, yorgunluk, nefes darlığı, terleme ve baş dönmesi gibi belirtilerdir. Anjinde göğüs ağrısına neden olan faktörler ise sigara, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sedanter yaşam tarzı ve kalp hastalıklarıdır. Göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi sanılabilir. Ancak kalp ağrısını daha şiddetli ve daha uzun sürdüğü unutulmamalıdır. Anjin genellikle arterlerde plak birikimi nedeni ile oluşan bir semptomdur. Ancak göğüs ağrısının yanı sıra kas spazmı, üst solunum yolu enfeksiyonları, mide ülseri, hazımsızlık ve mesane hastalıkları da belirti olarak ortaya çıkabilir.

Anjin Nasıl Tedavi Edilir?

Anjin Nasıl Geçer?

Anjin belirtilerini hafifletmek için bazı bitkisel çözümler uygulanabilir:

Anjine Bitkisel Çözüm: Sarımsak

Sarımsak göğüs ağrısı için en etkili çözümler arasındadır. Beslenme düzeni içerisine mutlaka dahil edilmelidir. Sarımsağın düzenli tüketilmesi aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Yüksek kolesterolü düşürür ve kalbin oksijen açısından zengin kan akışına sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda atardamar duvarlarında plak birikimini önler.

– ½ çay kaşığı sarımsak suyu bir fincan sıcak suya eklenir.

– Önleyici bir tedbir olarak bu karışım her sabah aç karna tüketilir.

Anjine İyi Gelen Bitkiler: Zencefil

Zencefil göğüs ağrısı için etkili olan başka bir çözümdür. İçerdiği kimyasal bileşikler ile kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Bir antioksidan olarak, aynı zamanda kan damarlarını kolesterolün zararlı etkilerinden korur.

– Göğüs ağrısına karşı her gün zencefil çay içilebilir. 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefil bir bardak sıcak suya eklenir. Demlenmesi beklenir ve süzüldükten sonra içilir.

– Kalp ve damar sağlığı için ham zencefil her gün aç karna tüketilebilir.

Anjin Tedavisi İçin Zerdeçal

Zerdeçal, göğüs ağrısı tedavisi için en etkili çözümler arasındadır. Curcumin adlı aktif madde ile kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda plak birikimini ve pıhtı oluşumunu engeller. Ayrıca etkili anti inflamatuar özellikleri ile göğüs ağrısını rahatlatmaya yardımcı olur.

– Bir bardak süte ½ çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir ve kaynatılır. İçerisine biraz bal eklenir ve sıcak şekilde tüketilir.

– Kalp sağlığını iyileştirmek için düzenli olarak yemeklere zerdeçal tozu eklenebilir.

Anjine Ne İyi Gelir?

Anjine İyi Gelen Besinler: Acı biber

Acı biber de göğüs ağrısını rahatlamaya yardımcı olur. Yüksek konsantrasyon anti enflamatuar özellikleri vardır kapsaisin içerir. Bu da kalbe kan akışının geri yüklenmesine yardımcı olur.

– ½ ya da 1 çay kaşığı kırmızıbiber tozu, bir bardak süte ya da herhangi bir meyve suyuna eklenir. Ağrıyı hafifletmek için içilir.

Göğüs Ağrısı Anjine Ne İyi Gelir: Fesleğen

Fesleğen de göğüs ağrısı için etkili bir çözümdür. Fesleğen magnezyum içeriği ile kalp ve kan damarlarının gevşemesine yardımcı olurken aynı zamanda kan akışını teşvik eder. Ayrıca, antioksidan ve vitaminler açısından zengin içeriği ile kan damarlarında kolesterol birikmesini engeller.

– Göğüs ağrısı için sekiz ya da on adet taze fesleğen yaprağı çiğnenebilir. Fesleğen çayı da tüketilebilir.

– 1 tatlı kaşığı taze fesleğen suyu 1 çay kaşığı bal ile karıştırılır ve her gün aç karna tüketilir.

Anjin Doğal Çözüm Yonca

Yonca, kolesterol düzeylerini düzenler ve plak birikimini azaltır. Kalbe giden kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. İçerisindeki klorofil damarları yumuşatır ve kardiyak göğüs ağrısı sıklığını azaltmaya yardımcı olur.

– Göğüs ağrısı için sıcak yonca çayı içilebilir. Çay yapmak için bir fincan sıcak su içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş yonca yaprağı eklenir. Yaklaşık 5 dakika kadar demlenir ve süzülür. İçerisine biraz bal eklenerek tüketilebilir.

Anjin Göğüs Ağrısına Bitkisel Çözüm: Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu da kardiyovasküler sağlığı korur ve anjina belirtilerini engelleyebilir. Antioksidan ve kardiyo-koruyucu özellikleri ile kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve kan akışını teşvik eder.

– 1 çay kaşığı çemen tohumu ½ bardak suya eklenir ve 5 dakika kaynatılır. Bir süre demlenmesi için bekletildikten sonra içerisine 2 çay kaşığı bal eklenir ve içilir.

– Kolesterolü düşürmek ve anjini önlemek için çemen tohumu günlük olarak tüketilebilir. 1 çay kaşığı çemen tohumu suda geceden ıslatılır. Ertesi sabah aç karna içilir.

  1. Badem

Badem, kanda kolesterolü azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda kalp sağlığını korur. Çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca steroller, lif ve magnezyum içerir. Kolesterolü düşürür ve gelecekteki anjin ataklarını önler.

– Eşit miktarda gül yağı ve badem yağı iyice karıştırılır. Bu karışım ile göğüs alanları hafifçe ovalanır. Kısa sürede ağrıyı azaltır.

– Anjin gibi diğer kalp hastalıkları riskini azaltmak için kavrulmuş badem bir avuç kadar günlük olarak tüketilebilir.

Anjin için Omega 3 Yağ Asitleri

Kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve kalp sorunları genetikse beslenme düzeni içerişinde bol bol omega 3 yağ asidi içeren besinlere yer verilmelidir. Bu besin öğesi trigliserid (kandaki yağ) değerlerinin düşmesini sağlar. Ayrıca, antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle omega 3 yağ asitleri kalp sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

– Her hafta 2 ya da 3 porsiyon uskumru, ton balığı, alabalık, ringa balığı, somon, lüfer ve sardalye gibi yağlı balıklar tüketilebilir.

– Keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi, tofu, kış kabağı ve zeytinyağı da tüketilmelidir.

– Doktora danışarak omega 3 yağ asitleri takviye şeklinde de alınabilir.

Meditasyon ile Anjine Doğal Çözüm

Meditasyon göğüs ağrısı ile başa çıkmak için en iyi yollardan biridir. Tüm vücutta kandaki oksijen akışını artırır. Ayrıca rahatlama sağlar ve stres ile anksiyete için de etkilidir.

– Rahat bir pozisyonda oturulur.

– Burundan derin nefes alınır.

– Ardından ağızdan yavaş yavaş verilir.

– Ağrı gidene kadar işlem tekrar edilir.

Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer:

– Burundan nefes alınarak ağızdan verilmelidir.

– Bir bardak nar suyu içmek de göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

– Göğüs ağrısını önlemek ve vücuttaki kan dolaşımını artırmak için yemekler zeytinyağı ile yapılmalıdır.

– Soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır. Kaslarda spazm oluşabilir.

– Omega 3 yağ asitleri, folik asit, B 12 vitamini ve diğer besinler açısından zengin besinler tüketilmelidir.

– Yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

– Stresten uzak durulmalıdır.

– Fazla kilolar söz konusu ise diyet planları ile bu kilolardan kurtulmak gerekir.

– Alkol ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır.

– Sigara ya da diğer tütün ürünleri kullanılmamalıdır.

– Kan basıncı ve kan şekeri düzeylerinin dengede kalması için sağlıklı beslenilmeye dikkat edilmelidir.

Anjin belirtileri giderek kötüleşiyorsa ya da nefes almayı engelliyorsa en kısa sürede mutlaka bir doktora gidilmesi önerilir. Ciddi komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.