Aysha Mart 2019 Kültür-Sanat Ajandası!

Mart ayının sıcaklığını hissettirdiği bugünlerde; “Hangi tiyarto oyununa gitsem, acaba hangi kitabı okumaya başlasam” diye düşünenler için Aysha Mart 2019 Kültür-Sanat Ajandası’nı oluşturduk…

Mart Ayında Hangi Kültür Sanat Etkinleri Var?

Sahne

Alice Müzikali

Lewis Carroll tarafından yazılan ve bugüne kadar 174 dile çevrilerek edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile çağdaş bir müzikal uyarlama olarak sahnedeki yerini alıyor. Serenay Sarıkaya “Alice” olarak izleyicisinin karşına çıkmaya hazırlanırken, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. Müzikal Mayıs ayına kadar aralıklarla Zorlu PSM’de oynanacak.

Esaretin Bedeli

Stephen King’in ölümsüz eseri, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi, “ESARETİN BEDELİ” (The Shawshank Redemption) Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahneleniyor. Andy Dufresne’in sabrın, bilginin, zekânın ve umudun tüm zorlukların üstesinden gelinebileceğinin kanıtı eserde çok güzel bir şekilde ele alınıyor. Şakir Gürzumar’ın yönettiği oyunda Kerem Alışık, Kaan Taşaner, İştar Gökseven, Fuat Onan, Erhan Alpay, Hasan Erdem, Yiğit, Mert Doğan, Murat Yılmaz gibi isimler yer alıyor. Oyun, Mayıs ayına kadar belli aralıklarla Zorlu PSM’de oynanacak.

Kenan Doğulu

Çoğu klasikleşmiş şarkılarıyla Türkçe pop sahnesinin en önemli isimlerinden Kenan Doğulu, 360° center stage deneyimi ile 02 Mart’ta Volkswagen Arena’da sahneye çıkıyor. 90’ların başından bugüne dek yayımladığı 14 stüdyo albümü, 7 tekli ve 55 müzik klibiyle “En İyi Albüm”, “En İyi Şarkı”, “En İyi Klip”, “En İyi Erkek Pop Sanatçısı” dallarında pek çok ödül kazanan Kenan Doğulu; geniş hayran kitlesinin katıldığı binin üzerinde konserde sahne aldı. Pop’un yanı sıra elektronik, etnik ve caz gibi müzik türlerinden beslenen Doğulu; yüksek enerjisi, seyircilerle kurduğu güçlü iletişim ve farklı enstrümanları çalmaktaki başarısıyla Türkçe pop sahnesinin en sevilen sanatçıları arasında gösteriliyor.

Sergi

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri

Merkezine Cezeri’yi yerleştirerek mekanik tarihinin görkemli hikayesini ilham verici bir şekilde sunacak “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Haziran’a kadar devam edecek. 15 yıl boyunca üzerinde büyük bir titizlikle çalışılan Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel’indeki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelerini karşımıza çıkaracak sergi, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 1500 metrekarelik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veren sergi, 7’den 77’ye herkese ilham kaynağı olmaya hazır.

 

Sergey Parajanov Sarkis İle

17 Mart 2019’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebileceğiniz sergi, şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un çok yönlü çok kültürlü görsel sanatlar dünyasından tüm dönemlerini bir araya getiren bir seçkiyi Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Gelenekselden pop art’a uzanan geniş bir yelpazede çarpıcı özgünlüğüyle ürettiği kolajlardan film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, resimlere, mozaiklere, objelere, fotoğraflara, çok sayıda yapıtın yer aldığı sergi sanatçının zengin dünyasına ışık tutuyor. Üslubu pek çok türe yakınlaşsa da hiç birine tam olarak oturmaz, kendine özgüdür.

 

Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey

Sanat tarihimizde önemli yeri olan Osman Hamdi Bey’in Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu’nda yer alan eserleriyle, sanatçının bunları yaparken kullandığı tekniklere dair bulgular “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” sergisiyle sanatseverlere sunuluyor. İki yılda tamamlanan “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin bulgularına dayanan bu sergi, sanatçının boya uygulama tekniklerini, kullandığı malzemeleri ve eserlerin geçirdiği restorasyon çalışmalarını izleyicilere aktarmayı hedefliyor. Sergiyi 1 Nisan’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

Kitap

Benden Ne Olur?

Yarattığı Sertab Bal karakterinin iş dünyasında yaşadıklarını, dizi ve müzik sektöründen insanlarla olan temaslarını, aşklarını, terk edilişlerini, yaşadığı zorluklarla mücadele edişini anlatan Aslı T. Kızmaz, okurlarını ne zaman ne olacağının kolay öngörülemediği bir olay örgüsüyle baş başa bırakıyor.

Sıradan hayatı dizi ve müzik sektöründen insanlarla tanışmasıyla bir anda değişen Sertab Bal’ın önünde bilinmezlerle dolu bir kapı aralanırken, okurlar genç kadının aşka, hayata ve ilişkilere dair fikirlerinin nasıl değiştiğine tanık olacak.

30 Dakikada Ana Yemekler

İdil Yazar’ın YouTube kanalında ilgiyle takip edilen yemek tariflerini bir araya getirerek kitaplaştırdığı, 30 Dakikada Atıştırmalıklar, 30 Dakikada Ana Yemekler ve 30 Dakikada Tatlılar İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. 30 Dakikada Atıştırmalıklar, 30 Dakikada Ana Yemekler ve 30 Dakikada Tatlılar kitaplarıyla okuyucuya merhaba diyen İdil Yazar, 30 dakikada hazırlanabilecek lezzetli ve bir o kadar hoş görünen yemekleri kolay tarifler ve iştah kabartan fotoğraflarla bir araya getirerek mutfakta zaman geçirmeyi seven okuyucularla buluşturuyor.

İtiraf

İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden Konstantinopolis’in İstanbul’a dönüştüğü yıllar… Hristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih’in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. İntikam ateşinde kavrulmuş kötülük dâhisi bir zihin. Molla Lütfi, Ali Kuşçu, Sinan Paşa, Bellini ve daha niceleri…

Sinema

Captain Marvel

Film Carol Danvers’ın Captain Marvel’a dönüşümünden değil, Carol Danvers’ın Captain Marvel olarak dünyaya düşüşünden ilerliyor. Süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi görüntüler hatırlamaya başlar. Geçmişte gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç kadının güvenebileceği tek kişi ise Shield çalışanı Nick Fury’dir. Geçmişini keşfettikçe kendine dair bilmediği yeni detayları keşfeden süper kahraman, Skrull ırkı ile onu ölümden kurtararak kendileri gibi güçlü yapan erdemli Kree ırkı arasındaki savaşta önemli bir rol oynamaktadır. İki ırkın dünya üzerindeki savaşında bir taraf seçmek zorunda kalan Carol, bir süper kahraman olmanın gerçek anlamını keşfedecektir…

Turkısh’ı Dondurma

Turkish’i Dondurma, Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün ülkeleri için verdikleri mücadeleyi konu ediyor. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale’ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizlerin Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir. Filmin başrollerinde Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay yer alıyor.

Herkes Biliyor 

Çocukları ve eşiyle birlikte Buenos Aires’te yaşayan Laura (Penelope Cruz), kız kardeşi Ana’nın (Inma Cuesta) düğünü sebebiyle memleketi İspanya’ya gelmiştir. Burada yıllar sonra gördüğü ailesi ve sevdikleriyle tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşar fakat düğün gecesi kızı Irene’nin (Carla Campra) aniden ortadan kaybolması, her şeyi alt üst eder. Laura’ya kızını araması için yardım eden kişi gençlik aşkı Paco ile Laura arasında o gece ve sonrasında yaşananlar hayatlarını geri dönülmeyecek şekilde değiştirecektir. İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin İspanyolca çektiği ilk film olan Herkes Biliyor, Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak prömiyer yapmıştı.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.