BOĞAZ’IN MİSAFİRPERVERİ BUBA’S BOSPHORUS

Buba’s Bosphorus, Perili Köşk olarak anılan tarihi Yusuf Ziya Paşa Köşkü’nün hemen eteğinde, 2021 yılının Ekim ayından bu yana hizmet veriyor. Rumelihisarı’nın alışıldık kalabalığından uzakta, sakin ve kaliteli şekilde vakit geçirmek isteyenleri şık mekanında, özenli lezzetleri, sıcak misafirperverliği ve insanı canlandıran Boğaz manzarası eşliğinde ağırlıyor.

 

Boğaz’daki Kadıköylü

Buba’s Bosphorus, 90’lı yıllarda Kadıköy Moda’da başlayıp bugünlere uzanan bir dostluğun meyvesi. Kurucusu Salih Yıldırım, okulun sekiz yıllık eğitim verdiği yıllarda yatılı olarak okumuş olan bir Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu. Buba’s Bosphorus’un işletmecisi Kamil Gezer ise, Anadolu lisesinin tam karşısındaki Sakız Büfe’yi tam 38 yıl boyunca işletmiş olan ailenin küçük oğlu. Burası açık olduğu süre boyunca hep, binlerce mezun ve Modalılar için bir buluşma noktasıydı. Gezer’in ve tüm ailesinin öğrencilere birer ağabey sıcaklığıyla yaklaşması, burayı yetişkinlikte dahi aileyle, eşlerle, çocuklarla ziyaret edilen, kapıdan uğranıp hal hatır sorulan, bir nevi “kutsal yer” kategorisine taşımıştı. Salih Yıldırım ve Kamil Gezer, sayısız hatıraya kucak açan Sakız Büfe’nin o özgün işletmecilik ruhunu, şimdi Boğaz kenarında, güncel beklentilere uygun şık ve özenli bir mekanda yaşatmaya gayret ediyor. Misafirlerin birbirini görmek için de uğradığı, tek başına da olsa kendini rahat hissettiği, sıcak bir müdavim mekanı yaratmak için çalışıyor.

Mutfak Muharrem Şef’e emanet

Buba’s’ Bosphorus’un mutfağı, 14 yıldır sektörde ter dökerek kendini yetiştirmiş alaylı bir şef olan Muharrem Çipil’e emanet. 2009 yılında Bodrum Havana’da kariyerine adım atan Çipil, sonrasında Da Mario, Rixos Hotel, Big Chefs, Cookshop ve Gourmet Garage’da çalıştı. Bugün ise Buba’s’ta serüvenine devam ediyor.

 

Serpme kahvaltı yöresinden gelen malzemelerle

Buba’s Bosphorus’un serpme kahvaltısı zengin çeşitleri ve eli bol porsiyonlarıyla misafirleri her zaman memnun ediyor. Peynirlerden şarküteri ürünlerine, reçeller ve kahvaltılık ezmeden hellim peyniri, sigara böreği, sosis, pişi ve menemen gibi sıcaklara, bir serpme kahvaltıdan beklenen her şey ve çok daha fazlası menüde bulunuyor.

Mekanın aile bağlarının bulunduğu Silivri’deki Kurfallı manda çiftliğinden gelen kaymak, mozarella ve geleneksel usul sucuk fark yaratıyor. Bazı malzemeleri ise işletmeci Kamil Gezer kendisi bizzat yerlerinde gidip deneyerek seçiyor. Örneğin Kadıköy Çarşı’nın gedikli esnafı Eta Bal’dan Karakovan balı serpme kahvaltıya dahil. Gününe göre değişen ev yapımı poğaça veya kurabiyeler ikram oluyor. Taze kesilmiş meyveler masaya renk katıyor. Çay ise sınırsız.

 

Burger ekmekleri şefin elinden

Günün diğer öğünleri için de Buba’s farklı lezzetler sunuyor. Mekanın sevilen burgerleri için ekmekleri Muharrem Şef kendi pişiriyor. Cheeseburger ve Buba’s Burger’in yanı sıra Frankfurter tabağı ve sucuk ekmek seçenekleri de çok beğeniliyor. Daha hafif lezzetleri tercih edenler için ise kinoalı avokado salatası ve meyveli yeşil salata gibi seçenekler bulunuyor.

 

Ev yapımı tadında, şık sunumuyla…

Şef Muharrem Çipil İtalyan mutfağına göz kırpan tarifler ve balık lezzetleri konusunda iddialı ve Buba’s menüsünü de bu yönde güncelledi. Balık ağırlıklı ana yemekler arasında levrek ızgara, levrek buğulama, somon tartar, somon ızgara gibi seçenekler bulunuyor. Bu tarifler lezzetinin yanı sıra sunumuyla da dikkat çekiyor.

 

Risotto tam kıvamında, Tiramisu aslına uygun

Buba’s Bosphorus’ta şef, pizzasının hamurunu kendi mayalayıp kendi açıyor. Scotti marka pirinç ile hazırladığı risottosu ve özel likör karışımıyla aslına uygun şekilde yapıp kaşıkla servis ettiği Tiramisu’su özellikle fark yaratıyor. Tatlılar içerisinde panna cotta, sufle, San Sebastián cheesecake gibi seçenekler de bulunuyor.

 

Şefin sürpriz tarifleri ve meşhur olmaya aday kurabiyesi

Mutfakta yenilikçi tarifler denemekten hoşlanan Muharrem Şef, zaman zaman menünün dışına çıkarak sürpriz tatlar da hazırlıyor. Gerçekten de Buba’s ekibi, misafirlerinin geldiklerinde, “Bugün farklı ne var” diye sordukları sürprizi bol bir mekan olarak tanınmayı hayal ediyor. Özellikle şefin menü dışı lezzetlerinden havuçlu tarçınlı kurabiye akılda kalıyor.

 

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan