“Londra’ya Türk Markasını Tanıtmak Bizi Heyecanlandırıyor”

Babası Özcan Ata’nın kurup bugünlere getirdiği Bretz Mobilya’nın hemen her departmanında görev alan Merve Ata Arslan ile markanın hikayesini, başarıları ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz? Mesleğe nasıl adım attınız?

Karadeniz kökenli bir babanın ve Yugoslav bir annenin kızı olarak İstanbul’da doğup büyüdüm. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunuyum. Evli, 2 çocuk annesiyim.

48 senelik mobilya ve dekorasyon markamız Bretz Mobilya’da bir iletişimci ve PR’cı olarak tüm medya, sponsorluk, sosyal sorumluluk projelerini ayrıca müşteri ilişkileri ve reklam işlerimizi yapıyorum.

Bunun yanı sıra Bretz’in satış takipleri benim sorumluluğumda. Bundan dolayı muhasebe ve finans bölümünde de aktif olarak çalışıyorum.

İş hayatıma üniversite dönemlerinde başladım. Galatasaray Spor Kulübü’nde bana göre Galatasaray’ın en güzel dönemi olan rahmetli Başkanımız Özhan Canaydın ve büyük spor adamı Fatih Terim hocamızın zamanında kulübün Halkla İlişkiler ve Basın/Medya bölümünde staj yaparak iş hayatıma başladım.

Mezun olduktan sonra Gözen Air’e bağlı Freebird Airlines’ta Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalıştım. Bir dönem ara verdikten sonra kendi aile şirketimizde babamla beraber kendi markamız Bretz için çalışmaya başladım.

Bretz Mobilya sektörün köklü markalarından biri. Nasıl doğdu bu marka, bugünlere hangi vizyon ile geldi?

Ahşap işçiliğiyle, 38 metrekare dükkanda sanatkarlığa başlayan ve bugün 10 bin metrekarelik fabrika ve Londra King’s Road, İran ve Türkiye’de Skyland Hom Design Center mağazamız da dahil olmak üzere İstanbul’daki diğer 4 şubemizle beraber bir dünya markası haline gelen Bretz’in kurucusu babam Özcan Ata’dır.

Ahşap işçiliği ile gelirini sağlayan işinin ehli babam, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen eğitimini yarıda bırakarak hayallerinin peşinden gitmiş. 1971 yılında henüz 11 yaşında iken ustası İhsan Mustafa Tokerli’nin yanında mobilya sektörüne adım atıp kendini çok iyi yetiştirmiş.

Bu şekilde çalışarak işini büyütüp, geliştirmiş ve bugün mobilya sektörünün nabzını tutan, yön veren, sektörün lokomotif markalardan biri olan Bretz’i kurmuş.

Markanız bünyesinde hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Tamamen tercihe ve ihtiyaca bağlı olarak çalışıyoruz. Bazen evin sadece bir salonunu yapıyoruz. Ama genelde tüm ev bizim elimizden çıkıyor. Çünkü Bretz’i seven evinin ya da projesinin tüm parçalarının bizden çıkmasını istiyor.

Biz avize, perde, halı, kumaş ve duvar kağıdı gibi mobilyanın yan oyuncularını da tedarik ettiğimiz için müşterilerimizin başka bir adres aramasına gerek kalmıyor. Bretz geniş mimari kadrosu ve tecrübeli imalat ekibi sayesinde anahtar teslim bir çok projeye imza atıyor.

46 yıllık başarının sırrını nasıl açıklarsınız?

Özgün, farklı, ilham veren tasarımlarımız ile 46 yıldır sektörün öncü firmalarından biri olup birçok başarılı projeye imza attık. Londra’dan, Sudan’a, Katar’dan, Ürdün’e, Suudi Arabistan, Dubai, Abu Dabi, Moskova, Türkmenistan, Azerbeycan’ın da aralarında bulunduğu daha birçok Orta Doğu ve Avrupa ülkesinde önemli projeler yaptık.

Örnek vermek gerekirse Medine’de Kuveyt merkezli Alshaya Grubu’na ait bir oteli, Moskova’da Golf Oteli ve Putin’in ailece görüştüğü birçok aile dostunun evlerini, Suudi Arabistan’da kralın girip çıktığı sarayları, Azerbaycan’da Haydar Aliyev’in ve oğlu İlham Aliyev’in kullandığı mobilyaları biz ürettik.

Türk mobilya sektöründeki iyi oyuncuların neler yapabileceğini Bretz olarak tüm dünyaya gösterdiğimizi düşünüyorum. Artık insanların İtalya’dan, İngiltere’den mobilya almalarına gerek yok. Biz Amerika’ya dahi mobilya gönderiyoruz.

Dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz önemli projelerle Bretz bir dünya markası haline geldi. Türkiye’de ise markaya prestij kazandıracak başarılara imza attık.

Çengelköy sırtlarında son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in tahta geçmeden önce yaşadığı, günümüzde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul çalışma ofisi olarak kullanılan Vahdettin Köşkü’nün mobilyalarını babam tasarladı.

Vahdettin Köşkü’nde 14 ay çalıştık. Burada Beylerbeyi Sarayı’ndaki motiflerden tutun da, Dolmabahçe Sarayı’ndaki motiflere, Osmanlı’nın karanfillerine kadar bütün o motifleri işleyerek Vahdettin Köşkü’nün iç tefrişatını, bütün mobilyalarını hazırlayarak, o kreatif zevkleri de ortaya koyarak güzel bir eser çıkarttık.

Bunların hiçbirini para kazanmak için değil, Cumhurbaşkanımıza olan sevgi ve saygımızdan dolayı bütçesel anlamda en uygun şekilde yaptık. Bretz Mobilya olarak Yıldız Sarayı Kaskat Köşkü’nde bulunan 2. Abdülhamit’in suikastında kullanılan faytonu tamir ettik.

Yine Topkapı Sarayı Harem bölümünde sergilenen tüm ürünlerin yer aldığı sergileme üniteleri ve puflar Bretz tarafından yapıldı. Ayrıca Anıtkabir’in altındaki müzede Atatürk’ün eşyalarının sergilendiği kabinler de bizim tarafımızdan yapıldı. Tüm bunlar  Bretz tarafından gerçekleştirilen önemli sosyal sorumluluk projeleridir.

Koleksiyonlarınızdan bahsedelim biraz da… Tasarım süreçleri nasıl ilerliyor?

Koleksiyonlarımız tamamen babamın zevklerinden oluşuyor. Biz kadınlar günlük olarak moda trendlerini nasıl an be an takip ediyorsak, o da dekorasyon trendlerini dakika dakika takip ediyor ve bunu o an ki tasarımcı kimliği ve ruh haline göre yorumlayıp sunuyor.

Bazen simsiyah cilaları olan avangart bir koleksiyon çıkıyor ortaya. Bazen de eskitme bejlerle, oymalarla hareketlendirilmiş son derece country tarzda bir koleksiyon da oluşabiliyor.

Zaten biz yerli imalat yapan butik bir firma olduğumuz için her şey müşterimizin zevkine, isteğine mevcut mekan ölçülerine göre değişip şekilleniyor. Nasıl ki haute couture bir elbise için modacıya gider tamamen kendi zevkinize göre bir elbise tasarlatır ve kendi ölçülerinizde diktirirsiniz tam da onun gibi.

Lonrada’ki mağazanızı ne zaman açtınız? Gelen tepkiler nasıl?

Londra bizim göz bebeğimiz.Yıllardır hayalimizdi. Londra tüm dünya için çok önemli bir lokasyon. Hele ki mağazamızın bulunduğu King’s Road, Londra’nın kalbi.

Biz de burada yaklaşık 2 ay önce gerçekten mücevher dükkanı gibi pırıl pırıl parlayan bir mağaza açtık. Bir Türk markasını Londra’da duyurmak ve aktif olarak bilinip çok güzel projeler yapmak bizi çok heyecanlandırıyor.

Aslına her şey Londra’da ünlü futbolcu Mesut Özil ve Manchester’da İlkay Gündoğan’ın evlerini yapmamızla başladı. Arkasından Londra’nın ünlü restoranı Tarshish London projesi geldi.  Derken oradaki ihtiyacı ve zevkleri keşfettik. Sonrasında 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde mağazamızı açtık.

Bretz Mobilya olarak 2019 hedefleriniz nelerdir?

2019’da en büyük hedefimiz yeni açmış olduğumuz Londra mağazamızı ve Skyland’de yine eş zamanlı olarak açılan Hom Design Center mağazamızı başarılı projelerle devam ettirmek.

 

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.