Burun Estetiği Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalı?

Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalı?

Burun yüzün güzelliği açısından ve görünüm olarak yüze büyük önem kazandırmaktadır. Bununla birlikte soluk alıp verme organımız olduğu için de oldukça önemlidir. Çeşitli bozukluklar ve geçirilmiş kazalar sonucunda burun estetiği yaptırabilirsiniz. Ancak burun estetiği sonrası bakım oldukça önem taşımaktadır. Hem burnunuzun daha kısa sürede iyileşmesi için hem de eskisinden daha iyi bir hale gelebilmesi için.

Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun estetiği sonrası bakım aşamasında ilk yapmanız gereken yüzünde oluşan şişlikleri azaltmak amacıyla 1 – 2 gün boyunca yüzünüze aralıklı olarak buz tedavisi uygulamalısınız. Operasyon sonrasında hafif sızıntılar şeklinde kanamalar olabilir. Eğer burnunuzun ucundaki gazlı bez çok fazla kirlendiyse hastaneye gidip doktorunuza başvurarak bezin değişmesini talep edebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süresi

Operasyondan 6 saat sonra sıvı şeyler tüketerek yemek yemeye başlayabilirsiniz. Operasyondan bir gün sonra eğer normal durumdaysanız yemek de yiyebilirsiniz. Duşa girdiğinizde dikkat etmeniz gereken bir önlem ise vücudunuzu ve yüzünüzü ıslatmamalısınız. Ancak saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Buharlı ortam da çok uzun süre bulunmak burundaki bantları gevşetecektir ve bu da tedavi süreci için olumsuz bir etki ortaya çıkaracaktır.

Burun estetiği sonrası bakımda tamponlarınız çekildikten sonra uyanık olduğunuz vakitlerde 2 saat aralıkla verilen deniz suyunu burnunuza sıkın ancak sümkürmeyin. 1 hafta sonrasında burnunuza badem yağı damlatarak burun içini yumuşatabilirsiniz. Yüzünüzde oluşan şişlikler nedeniyle endişeye kapılmayın gayet normaldir. Bu şişlikler en fazla 7 – 10 gün içerisinde geçecektir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.