Çocuğunuzu Oyun Bağımlılığından Kurtarmanın En Etkili Yolları

Teknolojinin gelişmesiyle insan yaşamında görülen en ciddi olumsuzluklardan bir tanesi de çocuklarda oyun bağımlılığı. Teknolojik cihazlara bağımlı bir şekilde yaşamaya başlayan çocukları her anlamda olumsuz etkileyen bu sorunu Eğitim Danışmanı ve Öğrenci Koçu Murat Karcıoğlu değerlendirdi. Karcıoğlu ‘Ebeveyn etkisi ile çocukları oyun bağımlılığından uzaklaştırmak sanılanın aksine çok daha kolay olabiliyor’ dedi.

 

Çocuklarda Oyun Bağımlılığı Aileleri Endişelendiriyor

Çocukların boş zamanlarını bilgisayar oyunları ve mobil oyunlarla doldurmaları ciddi bir bağımlılık halinin ortaya çıkışına neden oluyor. Başlangıçta masum bir ilgi olarak kabul edilse de çocuğun oyun oynamadan yaşayamamaya başlaması durumunda oyun bağımlılığı kendini iyiden iyiye hissettirir. Bu sorunu aşmaksa bilinçli ebeveyn olmak ve profesyonel destek almakla alakalıdır.

Ebeveyn Cihaz Kullanımında Örnek Olmalı

Anne ve babaların çocuklarda görülen oyun bağımlılığı konusunda en büyük hataları cihaz kullanımında kötü örnek olmaları. Anne ve babasını sürekli olarak cihazlarla haşir neşir gören çocuğun oyun bağımlılığından kurtulması imkânsız bir durum. Bu nedenle de çocuğu cihazlardan uzaklaştıracak ve onu oyuncaklarla ya da farklı aktivitelerle ilgilenmeye sevk edecek yaklaşımlar benimsenmeli. Böylesi bir yaklaşımın oyun bağımlılığını gidermede etkisi tartışmasızdır.

Teknolojisiz Alanlar ile Yeni Bir Yaşama Kapı Aralayın

Çocuğunuzun oyun bağımlılığını ortadan kaldırmada başarısızlıklarla dolu denemeleriniz varsa yaşam alanınızın belli bölgelerini teknolojiye yasak noktalar olarak belirlemelisiniz. Yasak bölgeler başlangıçta çocuğu kısıtlayacak bir davranış gibi görünse de günün belli dönemlerinde oyunlardan ve teknolojik cihazlardan uzak kalması gerektiğini kavrayacak olan çocuk için oyun bağımlılığından kurtulmak daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşecektir.

Akranlarla Zaman Geçirmek Teknolojiyle Başa Çıkmanızı Sağlar

Geçmişte çocukları sokaktan eve getirmek imkânsıza yakın olsa da günümüzde çocukları teknolojik cihazlardan ayırıp oyun oynamaya sevk etmek aynı duruma eş. Bunun en büyük nedeni de akranlarla geçirilen zamanın çok az olması. Çocuğun oyun ve eğlenceyi sadece teknolojik cihazlarda bulması sorununu akranlarla zaman geçirme sayesinde gidermek mümkün. Böylelikle çocuğun çevresini tanıması ve sosyalleşmesi de mümkün olacaktır.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın