Contemporary Istanbul 2019’da Sanatseverleri Neler Bekliyor?

Her yıl Eylül ayında düzenenlenen, ülkemizin en büyük sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul, 12-15 Eylül 2019 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Peki, Contemporary Istanbul 2019’da sanatçılar neler bulacak?

Ülkemizden ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini bir araya getiren Contemporary 13 senedir düzenli olarak her yıl Eylül ayında gerçekleştiriliyor. Giderek gelişen, büyüyen sanat dünyası ve koleksiyonerler için bulunmaz bir nimet olan bu sanat etkinliği; aynı zamanda sanatın gelişmesine, İstanbul’un bir sanat merkezi haline gelmesine ve farklı projelere de kapı açıyor.

contemporary istanbul 2019
contemporary istanbul 2019

11 Eylül’de VIP davetlilere yapılacak ön izleme etkinliği ile kapılarını açacak Contemporary Istanbul, İstanbul Kongre Merkezi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda misafirlerini ağırlayacak. Etkinliğe her yıl olduğu gibi pek çok sanat galerisinin, sanatçının, koleksiyonerlerin ve sanatseverlerin yüksek katılımı bekleniyor.

CONTEMPORARY ISTANBUL 2019’UN TEMASI NEDİR?

Her sene başka bir konseptle meydana getirilen Contemporary İstanbul’un 2019 teması ise Akdenizlilik olarak belirlendi. Toplamda 30 yerli 45 yabancı sanat galerisinin katılımcı olarak hazır bulunacağı fuarda, sanatseverler dolu dolu bir hafta sonu geçirecek.

Contemporary Istanbul’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, bu sene Contemporary Istanbul 2019’da sanatseverleri nelerin beklediğine sair ipuçları verdi. Buna göre etkinlikte Recent Acquisitions/Son Edinimler özel sergisi yer alacak.

Bu yıl da devam edecek olan Galeri Destek Programı ile de

tüm dünyadan sanat galerilerinin duara katılımlarına destek olunacak. Bu program dahilince Rusya, Çin, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Portekiz, ABD, Güney Afrika, Gana ve Peru gibi ülkelerden sanat galerilerine destek olunacak.

Contemporary Istanbul 2019’un küratörlüğünü Esra Özkan üstlenirken artistik direktörlüğünü ise Anissa Touati yapacak. “Akdeniz Ufukları” ana teması olan fuarda ayrıca bu sene Güney Fransa’nın ilk uluslararası sanat fuarı olan ART‐O‐RAMA ile 2019 edisyonları için de ortaklık geliştirildi.

CONTEMPORARY ISTANBUL 2018’DE NELER YAŞANDI?

Yalnızca sanat galerileri ve koleksiyonerlerin ziyaret etmediği fuarda, pek çok yaş aralığından sanatseverlere de rastlamak mümkün. 2018’de Contemporary’i ziyaret eden kişilerin %64’ü 35 yaş altı idi. Bu da ziyaretçi profilinin daha çok genç kitle olduğunu gösteriyor. Yönetimin ilk hedefi ise bu yıl gelen ziyaretçi kitlesini daha da genişletmek…

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.