DICE KAYEK LACMA’DA!

Dice Kayek’in ikonik tasarımı “Kubbe” elbise, Amerika’nın Batı Yakası’nın en prestijli müzelerinden LACMA’da, “Women Defining Women in Contemporary Art of the Middle East and Beyond” (“Orta Doğu ve Ötesinin Çağdaş Sanatında Kadınları Tasvir Eden Kadınlar”) başlıklı karma sergi kapsamında sergileniyor.

 

Dice Kayek, kuruluşundan bu yana hem doğuda hem de batıda köklere sahip olmanın getirdiği incelikli çelişkilerin moda üzerinden tercümesini yapan bir kültür üreticisi olarak öne çıkıyor. Markanın kurucuları Ayşe ve Ece Ege, doğdukları ülkenin estetik ve kültürel öğelerini çağdaş bir tasarım anlayışıyla benzersiz bir vizyon çerçevesinde başarılı bir şekilde harmanlıyorlar.

 

Bu vizyonun en iyi göstergelerinden biri, markanın adını tasarım tarihine yazdıran 2010 tarihli Istanbul Contrast koleksiyonunda yer alan bir tasarım olan ikonik Kubbe elbise. Dice Kayek, 2011 yılında, Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nin her yıl İslam geleneklerinden ilhamla oluşturulan en iyi çağdaş tasarım örneklerine verdiği Jameel Ödülü’nü bu tasarımla kazanmıştı.

 

Dice Kayek’in ödüllü elbisesi, 23 Nisan’dan bu yana LACMA’nın geniş anlamıyla İslam kültürünün etkisinde yaşayan toplumlardan gelen 42 kadın sanatçının 75 eserini bir araya getiren kapsamlı sergisinde yer alıyor. “Women Defining Women in Contemporary Art of the Middle East and Beyond” (“Orta Doğu ve Ötesinin Çağdaş Sanatında Kadınları Tasvir Eden Kadınlar”) başlıklı sergi, Afrika’dan Orta Asya’ya uzanan geniş coğrafyadan kadınların sanatsal anlatılarını öne çıkarıyor.

 

Kubbe elbise, LACMA tarafından 2022 yılında satın alınarak müzenin, insanlığın 6000 yıllık sanatsal ifade birikimini içeren yaklaşık 150 bin eserlik dev kalıcı koleksiyonuna girmişti.

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın