Düşler Heykellerde Canlanıyor

İstanbul’un en modern ve en çok takip edilen sanat galerilerinden biri olan İş Sanat Kibele Galerisi, Evrenin Nabzı adı verilen retrospektif sergi ile sanatseverlerin hayal dünyasını canlandırıyor.

Heykel sanatçısı Maria Kılıçlıoğlu tarafından hazırlanan sergi, 23 Şubat’a kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Doğu Avrupa’nın en ünlü Bulgar heykeltraşlarından biri olan Dimitir Dimov’un kızı olan Maria Kılıçlıoğlu, 1958 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. Bulgaristan’ın Sofya kentinde dünyaya geldikten sonra daha 4 yaşındayken babasının atölyesinde çalışmaya başlamıştır.

20 yaşındayken İstanbul’a geldikten sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil bölümünde eğitimine başlayan Maria Kılıçlıoğlu, daha sonrasında yine mesleğini heykel sanatçılığı ile sürdürme kararı almıştır. 1985 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil bölümünden mezun olduktan sonra heykel sanatını sürdürerek, 1989 yılında ilk defa kendi kişisel sergisini Hobi Sanat Galerisin’de açmıştır.

İstanbul’un en ünlü sanat galerileri arasında yer alan Minyatür Sanat Galerisi, Opera Sanat Galerisi ve Ortaköy Sanat Merkezi gibi birçok noktada açtığı sergiler ile eserlerini Türk halkına ulaştırmıştır.

2019 Ocak ayı içerisinde başlayan Evrenin Nabzı retrospektif sergisi, sanatseverlerin çok ilgi ile takip ettiği ve beğendiği etkinlikler arasında bulunuyor. İş Sanat Kibele Galerisi’nde gösterime açılan sergide Maria Kılıçlıoğlu tarafından hazırlanan özgün heykeller yer alıyor.

Serginin temelinde insanların hayal dünyasını canlandırmak ve onları gerçeğe dönüştürmek yer alıyor. Küçük yaşlarından itibaren yaptığı çalışmalar ile birçok önemli sergiye imza atan Kılıçlıoğlu, Mezopotamya’ya dönük yüzü ile apayrı bir çizgi oluşturuyor.

Yıllar boyunca çalışmalarını şekillendirerek kendi çizgisini oluşturmaya çalışan Kılıçlıoğlu, birçok zaman şeytan, melek ve anne gibi eserlerle form arayışını temsil etmiştir. Evrenin Nabzı sergisinde kullandığı taş, balmumu ve bronz malzemeler ile üretilen heykeller genellikle Helenistik tarzda birçok eser ortaya koyuyor.

Maria Kılıçlıoğlu tarafından sürrealistik ve fantastik öğelerin tercih edilmesi ile üretilen eserler, insanların düş gücü ile bir araya gelerek sanatı farklı bir noktaya ulaştırıyor. Bu özgün yorumlar sayesinde önemli bir seçenek ortaya koyan Evrenin Nabzı sergisini, 9 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edebileceksiniz.

Özellikle yaklaşan sömestr tatili çerçevesinde gerçekleştirilebilecek sanat etkinliklerinden biri olarak anlamlı bir alternatif oluşturuyor. Heykel sanatına ilgi duyan ve farklı çalışmaları her zaman önemseyen kişiler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken sergilerden biri olarak bu eserleri yerinde keyifle inceleyebilirsiniz.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.