Eşarbın Kaymaması İçin Ne Yapılmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşarbın Kaymaması İçin Yapılması Gerekenler

Tesettürlü hanımlar için eşarplar, günlük hayatın vazgeçilmezi ve en önemli parçasıdır. Eşarplar her ne kadar rahat örtü olsalar da en büyük sorunu ilk yaptığımız gibi durmaması veya kaymasıdır. Eşarpların kaymasını önlemek için kumaşı, bone seçimi, iğne ve bağlama modeli oldukça önemlidir. Sizler için bu konuyu araştırarak önemli tavsiyeleri bir araya getirdik.

Eşarp Kumaşı Nasıl Seçilir

Tesettür giyimin en önemli parçası olan eşarpların kumaşları en çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kumaş seçimi tarzınıza veya nasıl rahat edeceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer spor bir tarza sahipseniz ve sürekli eşarp ütülemek istemiyorsanız kırışan kumaşlardan uzak durulamalıdır. Bundan dolayı kullanım açısından oldukça rahat ve yumuşaklığından dolayı kolay şekil alabilen pamuklu kumaşlar tercih edilebilir.

Ancak tesettürlü hanımların eşarp tercihlerinde ilk sırayı ipek eşarplar almaktadır. Klasik giyim tarzını yansıtan ipek eşarplar kullanım açısından sizleri zorlayabilir. İpek kumaşının kaygan olmasından dolayı tesettürlü hanımları eşarp yaparken zorlamaktadır.

eşarbın kaymaması için ne yapılmalı
eşarbın kaymaması için ne yapılmalı

Eşarp Bone Seçimi Nasıl Yapılır?

Eşarbın kaymaması için en önemli unsurlardan biri bone seçimidir. Eşarp kumaşları her ne kadar etkili olsa da bone tercihi de o kadar etkilidir. Eşarbın altına takılan bonenin kumaşının penye olması eşarbın kaymamasını ve şeklinin bozulmamasında oldukça etkilidir. Ayrıca ipek eşarbın parlak görüntüsünü ile güzel bir uyum sağlar.

Eşarp Bağlarken İğne Kullanımı Nasıl Olmalı?

Her ne kadar kaygan olmayan eşarp kumaşı tercih edilse de mutlaka iğne kullanılmalıdır. Ancak ipek eşarplarda iğne kullanımına dikkat edilmelidir. Takacağınız iğnenin kumaş dokusuna zarar vermemesi için çelik ve çok ince olması gerekir.

Eşarp Bağlama Modelleri

Farklı yüz şekillerine göre eşarp bağlama teknikleri de değişmektedir. Oval, yuvarlak, dikdörtgen, üçgen ve kalp gibi yüz şekillerinin olmasından dolayı bağlama yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Yüz şeklinizi dikkate alarak yapacağınız bağlama modeli ile daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüz Tipine Uygun Başörtü Bağlama Teknikleri

Yüz Şekline Göre Başörtüsü Bağlama Stilleri!

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.