Evde Bitkisel Tonik Nasıl Yapılır

Toniğinizi Evde Kendiniz Yapın

Doğanın bizlere sunduğu mucizevi bitkiler bu konuda da yardımımıza koşuyor. İsteğinize göre yapabileceğiniz doğal tonik tarifleri;

Bitkisel Süt Toniği Nasıl Yapılır

Güneşe maruz kalınan şu dönemde, kurumuş ve güneşten yanmış hassas ciltlere hitap eden mükemmel bir toniktir.

İki yemek kaşığı kuru ve ya bulabilirseniz bir yemek kaşığı taze kopartılmış ebegümeci, lavanta, aynısafa çiçeği ile 2/3 fincan kaynatılmış sütü bir kaba koyuyoruz. Ağzını kapatıp kendi kendine soğumasını bekliyoruz. Ardından bir tül yardımı ile süzerek steril bir şişeye döküyoruz. Sabah akşam pamuk yardımı ile yüzümüze uyguluyoruz. İşimiz bittikten sonra dolapta muhafaza ediyoruz.

Elma Sirkeli Tonik Yapımı

İki yemek kaşığı elma sirkesi ve iki yemek kaşığı suyu karıştırıyoruz. Bu karışımı pamuk yardımı ile cildimize uyguluyoruz. Ardından ılık su yardımı ile duruluyoruz. Bu tonik, cildinizi yağdan ve kirden arındırırken gözeneklerinizi de açmaya yardımcı olur.

Lavantalı Tonik Nasıl Yapılır

Kaynamış suyun içerisine 1 tutam papatya, 1 tutam lavanta, 1 tutam melisa, 1 tutam da hatmi çiçeği atılır ve 15-20 kadar beklenir. Karışım demlendikten sonra başka bir kabın içerisine süzülür ve içerisine yarım fincan saf alkol ilave edilir. Diğer toniklerde olduğu gibi sabah akşam pamuk yardımı ile uygulanır. Buzdolabında muhafaza edilir.

Papatyalı Tonik Nasıl Yapılır

1 tutam papatyayı 500 gram suda haşlayın. Ardından karışımınızı buz kabına dökün. Soğuduktan sonra dondurucuda dondurun. Her gün cildinize buzlar yardımı ile kompres yapın. Sıkılaştırıcı özelliği olduğu gibi sarkmayı da önler.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.