Evliliğe Bedensel Ve Ruhsal Hazırlık!

Dr. Ender Saraç, Aysha okuyucularına özel evlilik öncesinde çiftlerin stresini azaltacak bedensel ve ruhsal hazırlığın ipuçlarını anlattı.

Düzensiz beslenme, dışarıdaki alışverişler, ailelerin kaynaşması ve kültür farklılıklarının bir arada olması, stres ve koşturmacaya bağlı hareketsizlik, öğünlerin sürekli atıştırmalıklarla geçiştirilmesi derken kadınlar burada büyük bir sınav veriyorlar. Bir anda şişmeye başlayınca da gelin adayları ile terziler arasında çekişmeler yaşanmaya başlıyor. Erkekler bu noktada daha rahat, biraz dikkat etmeleri yeterli olacaktır. Bir de beyaz renk ister istemez kalın gösteriyor. Ömür boyu en özel gününüzün fotoğraflarına bakacaksınız, aynı gelinlik içerisinde kendinizi göreceksiniz. Her gelin elbette güzeldir; beyaz, zaten saflığı temsil eder. Fakat istediğiniz görünüm için bütün gözler gelinin üzerinde olması sebebi ile bir detoks yapılmasında fayda var.

Ameliyatsız Bölgesel İncelme

Bölgesel açıdan özellikle göbek, basen, bel kenarları, bacak içleri, çok kalın kollar gibi yerlerde ameliyatsız bölgesel zayıflama isteyenler ise Zeltiq yöntemine başvurabilirler. FDA onaylı bu uygulama ile soğuk lipoliz yapılır. Bunun özelliği, Liposuction’a alternatif olarak kanamasız, ağrısız ve günlük yaşamı etkilemeden cerrahi olmayan bir yöntemle bölgesel incelme sağlamasıdır. Zeltiq tek bir seansla yapılır, o bölgedeki yağların yüzde 20 ile yüzde 30’unu bir daha geri dönmeyecek şekilde yok eder. Bu sebeple gelin adaylarına en büyük önerim, uygulama tam 8 haftada etkisini gösterdiği için 2 ay öncesinde yöntemden yararlanabilirler. Erkeklerde ise özellikle göbek ve son zamanlarda Türk erkeklerinde yaygın bir şekilde görülen memeler, gıdık inceltilmesinde çok etkili olan bir uygulamadır. Giyilecek olan smokin fit dursun istiyorsanız özellikle tercih edebilirsiniz.

Dengeli Beslen

Düğün öncesi kilo almamak için her gün üç öğün yerine iki öğün beslenilmesini öneriyorum. Geciktirilmiş yumurtalı, az yağlı peynirli, zeytinli, bol yeşillikli ve sadece ekşi maya ile yapılmış kara buğday, tam çavdarlı bir dilim ekmekle protein kahvaltısı yapılabilir. Öğlen yemeğini kaldırıp akşam erken bir yemek yenilmelidir. Burada balık, tavuk, hindi, kırmızı et gibi protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Haftada iki gün de bakliyat ve yanında da detoksa yardımcı, kilo vermeye yardımcı, ödem çözücü bol zencefilli, sarımsaklı acı biberli bir lahana çorbası faydalı olur. Onun dışında glüten ve mayayı az tüketmek oldukça iyidir. Şişkinliği önler. Özellikle kadınlar fazla şeker ve tatlı krizi, dışarıda yenen hamur işleri over kisti ile yumurtalıklarda ve adet düzeninde sorun yapıyor. Bunun için mümkün olduğunca fazla beyaz un, beyaz şeker, mısır şurubu gibi gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Bu, vücut hatlarının oturması ve sıkılaşma için yararlı olacaktır. Ayrıca gece saatlerde ağır yemeklerin yenilmemesi, günde en az 2 litre su içilmesi, vücudu hastalıklardan korumak için alkali etki yapacak zerdeçal, zencefil, kişniş, kimyon gibi hazma yardımcı baharatların tüketilmesi mühimdir. Kadınların gün içinde ada çayı içmesi östrojeni destekler. Aynı zamanda östrojeni düşük olan hanımlar gece yatmadan civan perçemi, anason, aslan pençesi çayı içebilirler.

Beylere Özel Tavsiyeler

Erkekler özellikle düğün öncesi direnç egzersizleri yapabilirler. Kırmızı ginseng ve mate hapı da kullanılabilir. Ya da tarifini vereceğim karışımdan tüketebilirler. Bir kilo balın içerisine 150 gram toz zencefil, 50 gram öğütülmüş kişniş, 50 gram dövülmüş kakule, 100 gram dövülmüş kırmızı ginseng tozu ve 150 gram  arı polenini tahta kaşıkla karıştırın. Sakladığınız kavanozdan sabah akşam 1-2 tatlı kaşığı kadar yiyebilirsiniz.

Düğün Öncesi Ruhsal Sağlık

Çiftler bu dönemde çok stres oluyor, kan şekerleri düşüyor, panik atak geçiriyorlar, gerginlikler yaşıyorlar. Tecrübesizlikten dolayı hiç olmayacak kırgınlıklar oluşabiliyor. O nedenle benim önerim stres anlarında vücudu destekleyen sarı kantaron hapları, Sam-e dil altı hapları veya 5 HTP tabletleri gibi doğal olarak kanda mutluluk hormonunu yükselten destekler kullanılabilir. Mutlaka egzersiz de yapılmalı. Yürüyüş, yüzme gibi vücudu rahatlatan egzersizler yapılmalıdır.

Bir yuva kurulurken sakinliği korumak gerekir. Artık gençler her şeyi biliyorlar. Sosyal medyadan uzak durmaları, gösterişten uzak kalmalarını öneriyorum. Süreci şova dönüştürmemek gerekir, bu genç çifti de yorar. Aynı zamanda nazara da inanmak gerekir… Evliliğinizin ilk bir yılında tartışmalar yaşayabilirsiniz. Büyük çoğunluk burada tahammülsüzlükten dolayı boşanma kararı alıyor. Her şeyin harika olması gibi bir durum söz konusu değildir. Eldeki ile yetinmek lazım. Unutmayın, hepimiz yarımız; en tam olan erkek bile yüzde 50’dir. Tamamlanması dişil enerji ile olacaktır.  Önemli olan Allah’ın size gönderdiği sınavın kıymetini bilmek, ilişkiyi yıpratmamak, bunu uzun vadeli bir maraton olarak görmek ve özellikle nikahlarda söylenen ‘iyi günde kötü günde’ sözünün arkasında durmaktır.

Ödemlere Veda

Her gün 2-3 fincan kadar; beyaz çay, mısır püskülü, kiraz sapı, saplarıyla beraber maydanoz, yeşil çay ve zencefil karışımını içebilirsiniz. Bu çay, fazla ödemi çözmeye ve şişkinliğe karşı fayda sağlar. Özellikle düğüne 1-2 gün kala bu çaydan günde 3 fincan içilmesi ve fazla tuzdan kaçınılması iyi olacaktır.

 

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.