Gaziantep’e 7.5 Milyon Euro’luk Arkeoloji ve Kültür Miras Enstitüsü Geliyor!

Gaziantep’te yeni gerçekleştirilecek bir proje yakın zamanda büyük yankı uyandıracak. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje yüksek bütçe ile oluşturulacak.

Kültürel anlamda ülkeye ve dünyaya önemli katkılar sağlaması beklenen enstitünün bir arkeoloji enstitüsü olduğu kaydedildi. AB’nin desteklediği bir proje olarak öne çıkması ise en dikkat çeken detaylardan biri.

7.5 Milyon Euroluk Yatırım!

İsmi Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü olacak olan enstitünün maliyeti 7.5 milyon Euro, yaklaşık 45,5 milyon Türk lirası yapmakta. Bu dev yatırımın kültür anlamında ülkeye büyük faydalarının dokunması bekleniyor. Geçtiğimiz gün Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, enstitünün yapılacağı yeri gezerek incelemelerde bulundu.

Gerçekleşecek olan projenin AB ile Türkiye’nin ilişkilerinin kuvvetlenmesi ise muhtemel olarak görülüyor. Yani enstitü sadece kültürel anlamda fayda sağlamayacak, AB ile olan ilişkileri de iyi bir noktaya getirecek.

Kurulacak olan Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nde kütüphane, laboratuar, eğitim alanları ve ilgili danışmanlık birimlerinin yer alacağı aktarıldı. Ayrıca uluslararası alanda da önemli rol oynayacak olan enstitü uluslararası işbirliği merkezi olarak da kabul edilecek.

Proje için atılan imza ve yapılan sözleşmede 540 günde tamamlanması hedeflenen enstitünün 2020 yılı sonunda açılışının gerçekleşmesi muhtemel görünüyor.

 

Sibel Yücel

Edebiyat, Sinem ve Tiyatro düşkünlüğü ile bilinen editörümüz Sibel Yücel, Kültür ve Sanat kategorisinde deneyimlerini paylaşırken Kültür ve Sanat Dünyasındaki gelişmeleri okuyucularımıza aktarır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.