3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftası

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sağlık sorunlarından biri olarak görülüyor.

Ülkemizde de her yıl 3-9 Kasım arası Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus; organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyundaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ bağışı konusunda teşvik edilmesidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor.

Organ bağışı sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden oluyor. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakil sayılarının artırılması hedefleniyor.

Bu hafta kapsamında Bursa’da, Uludağ Üniversitesi (UÜ) AKUT Öğrenci Topluluğu üyesi yaklaşık 300 kişilik grup, bisiklet ile kent turu atarak organ bağışına dikkati çekti. Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndan yola çıkan bisikletli grup, kentin çeşitli noktalarından geçtikten sonra Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Heykeli önünde toplandı. Burada toplu fotoğraf çektiren grup daha sonra Kent Meydanı’na geçti. UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yakup Canıtez, üniversite olarak organ bağışı konusunda Türkiye’de 3. sırada bulunduklarını belirterek, “Amacımız toplumsal farkındalığı artırmak.

Organ bekleyen çok sayıda hastamız var ve bu çok önemli bir konu. İnşallah ilerleyen yıllarda daha da iyi noktalara gelmeyi hedefliyoruz’’ dedi.
 
 
 
 

 
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.