Birisi Zayıflamak mı Dedi?

Şimdi ise yenilen dondurma ve tatlıları, gece geç saatlerde yapılan kaçamakları telafi etme zamanı… Asitli içecek, yağlı ve bol kalorili yemeklerden uzak durmanız gerektiğini bildiğinizi düşünerek yazımıza başlıyoruz. Bu tüyoları uyguladığınızda kendinizi daha ‘’hafiflemiş’’ hissedeceksiniz.
 
Sıvı Tüketimi

Evet, çok sık duyduğunuz bir cümle, ‘’Bol su iç.’’ Vücudunuzda yeterli su bulunmadığında kilo vermek için gerekli olan reaksiyonları gerçekleştiremeyeceksiniz. Metabolizma hızını düzenlemek, iştah dengesini sağlamak ve daha canlı cilt bir görünümü için günde en az 2 litre su içmeniz öneriliyor.
 
Kahvaltıyı Atlamayın
 
Sabah kahvaltısı yapmayanların hiçbir zaman uzun süreli ve etkili kilo veremeyeceğini söylüyor Prof. Dr. Mehmet Öz. ‘’Sabahları az da olsa yenmeli. Bu, yulaf ezmesi olabilir. Yoğurdun içine bal döküp yiyebilirsiniz. Yumurta da çok güzel, çünkü protein miktarı çok yüksektir. Bunlardan birini seçip her sabah yemelisiniz.’’ diyerek konuyu özetliyor. Gece boyu yavaşlamış olan metabolizmayı harekete geçirmek için kahvaltı öğününü atlamayın.
 
Hareket Edin
 
Eğer kilo kaybetmek istiyorsanız yapılacak ilk iş, sabah kalkar kalkmaz hareket etmek. Çok basit esneme hareketleri bile kalori yakımını hızlandırmanıza yardımcı olur. Gün içerisinde ise isteyerek yapacağınız, yapmaktan mutlu olduğunuz spor veya aktiviteler yapın. Hareket ettikçe kendinizi daha da mutlu hissedeceksiniz.
 
Düzenli Uyku
 
Özellikle saat 23.00 – 04.00 arası vücudumuzda salgılanan metabolizma hızını düzenleyen hormonlar, kilo verme sürecinde size destek olur. Düzenli uyku ile hem aldığınız kaloriyi azaltabilir hem de metabolizma hızınızı düzenleyebilirsiniz.
 
Küçük Porsiyon, Yavaş Yemek

Farkında olmadan yiyip bitirdiğiniz büyük porsiyonlara elveda! Artık ne yediğinizin bilincinde olarak sağlıklı ve küçük porsiyonlarla tanışın. Ayrıca doygunluk sinyali yemeğe başladıktan 20 dakika sonra beyine gittiği için yavaş yemeniz, küçük porsiyonla doyabilmenizi sağlar. İyice çiğneyerek yemek ise sindirim problemi yaşamanızı önler.
 
Abur Cubura Veda

Özellikle akşamları abur cubur tüketimine karşı koyamıyorsak sağlıklı çözümler üretmeliyiz. Elma dilimleri, jülyen doğranmış sebzeler yanında baharatlı yoğurt, kürdanlara geçirilmiş meyve dilimleri gibi yemesi zevkli ve kalorisi düşük seçenekleri tercih ederek aldığınız kaloriyi azaltabilirsiniz.
 
 
Olumlu Düşün
Sürekli kilo veremeyeceğinizi düşünmek ve bunu yüksek sesle dile getirmek hem moralinizi bozar hem de gerçekten kilo vermenize engel olur. Zayıfladığınızı düşünerek çevrenizdeki olumsuz insanlardan bir süreliğine de olsa uzak kalarak, daha rahat ve hızlı kilo verebilirsiniz.
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.