Evlerde Patcwork Şıklığı

Böylelikle hem evdeki kumaşlar değerlendirilmiş oluyor, hem de yama yapılacak eşyanın ömrü uzatılmış oluyordu.
Ancak yıllar geçtikçe eskiye duyulan özlem bu alanda da kendini gösterdi. Ev dekorasyonlarının son dönemlerde parlayan yıldızı haline gelen Patcwork yani bildiğimiz adıyla ‘yama’ yöntemi; battaniyeden yatak örtüsüne, yastıktan halıya, çantadan perdeye kadar uzanan geniş bir yelpaze oluşturdu. Hatta öyle ilgi gördü ki mobilya sektöründe bile sıkça rastlanır hale geldi. Çeşit çeşit koltuklar, berjerler ve puflar evlerin en renkli eşyaları haline geldi.

Siz de Patcwork yapabilirsiniz!

Evde nasıl yaparım, zor ve karışık bir iş demeyin. İlk başta zor ve karışık gözükse de büyüklerinizden geçen genlerinizle mutlaka bunu başarabilirsiniz. Mağazalarda gördüğünüz, bazen de satın aldığınız birbirinden güzel battaniyeler, yatak örtüleri, yastık ya da çantaları yapmanız hayal değil! Her şey de olduğu gibi yeter ki isteyin!..


Nereden başlayalım?

Önce ne yapmak istediğinize karar verin. Daha sonra evinizde kumaşlara bir göz atın. Mutlaka çeyizinizde ya da hediye gelen bir kumaşınız/kumaşlarınız vardır. Örneğin bir battaniye yapmak istiyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gerek en önemli husus; kullanacağınız hazır ya da satın aldığınız ilave kumaşların cinslerinin birbirine uyumu. Yani pamuklu kumaşınız varsa pamukluyla, satense satenle ya da kadifeyle kadife gibi… Bu uyumu yakaladıktan sonra sıra seçeceğiniz desenlerin simetrik mi, geometrik mi olacağını düşünmek. Gerisi sizin el becerinize ve hayal gücünüze kalmış…

Detaylar

Patchwork tarzıyla yapacağınız battaniyenizin şekil kısmına karar verdikten sonra, mutlaka bir şablonunu çıkarın. Daha sonra kumaşlarınızı bu şablona gore kesin. Kumaşların yan yana gelmesinde renk uyumu tamamen sizin tercihiniz. İster pastel tonları bir araya getirin, isterseniz sonbahar renklerini bir araya getirin. Örtünüzü yatak odanız için yapıyorsanız; bizim tavsiyemiz kırmızı ya da mor tonlarını bir araya getirmeniz. Çocuk odasına yapıyorsanız; kızlar için turkuaz veya pembe, erkek için mavi, lacivert ya da nefti yeşil tonları birleştirebilirsiniz.

Desen örnekleri

Hayal gücünüz kumaş parçalarıyla buluşunca eminiz ki ortaya harika bir yatak örtüsü çıkacak. En basit desenler genellikle kare ve dikdörtgen şekillerden oluşanlardır. İlk deneyiminizi bu desenlerden yapmanız, el becerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. İsterseniz daha sonra üçgenler, baklava deseni ya da altıgen şekillerle örtüler ya da yastıklar yapabilirsiniz.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.