Google’dan Büyük Adım

Geçtiğimiz dönemlerde SpaceX projesine bir milyar dolar yatırım yaparak uzay araştırmalarına da el atan Google, şimdi ise geliştirdiği yapay zekâ algoritmasıyla, insanların fotoğraflarından göz hastalığına sahip olup olmadıklarını tespit edecek.
 
Son zamanlarda yapay zekâ ile ilgili yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren ve geçtiğimiz günlerde resmi bir açıklama yapan Google, körlüğe bile neden olan “diyabetik retinopati” hastalığının teşhis edilmesini sağlayan yeni bir algoritmayı hayata geçirdiğini açıkladı. Bu şekilde ortaya çıkarılan yapay zekâ algoritması, kişinin gözlerinin net bir şekilde göründüğü fotoğrafları üzerinden bir göz hastalığı olup olmadığını anlayabilecek.

Google bu uygulamayı geliştirebilmek için ABD ve Hindistan’dan çeşitli doktorlarla çalışıp 128 bin göz fotoğrafını incelemiş. Tabii ki yapay zekânın sonuçları şuan için tıbbi bir kesinlik taşımıyor; fakat bu algoritma geliştirilip doğruluk oranı artırılırsa, tıp dünyasında kullanılabilecek en önemli özelliklerden birisi olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.