“İlk hedef şekeri kesmek olmalı”

Kitabın “40 adımda sağlıklı bir beden” isimli bölümü, ilk olarak “hayatınızdan şekeri çıkarın” sözü ile başlıyor. Doğal olarak meyve ve sebzelerden aldığımız şekerin insan vücudu için yeterli olduğuna, rafine beyaz şekerin ise vücudumuzda çeşitli rahatsızlıkları körüklediğine dikkat çeken Dr. Akkurt, “Abur cubur ve gereksiz atıştırmalıklardan uzak durun. Doğal beslenmeye çalışın.” diyor.

“Yeterince su içmemek hastalıklara davetiye çıkarıyor”

Kişinin ağırlığı ölçüsünde, kilogram başına günlük 40 cc su içmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Akkurt, “Su vücudun titreşim sağlığında yiyecekten bile önemli bir yere sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkindir. Hücreler, etrafı bir çeşit sıvı ile çevrili küçük odacıklardır. Burada yapılan her çalışma sonrası atık çıkar. Hücrelerin atıkları dışarıya, onu çevreleyen bu sıvıya bırakılır. Bu su, atıklarla kirlenir. Ancak siz su içtiğiniz sürece burada bir devirdaim yaratarak bu kirliliği tersine çevirebilirsiniz. Su içtikçe vücudunuz temizlenir.” diyor. Su içmek kadar suyun kalitesinin de sağlık için önem taşıdığına değinen Dr. Akkurt, plastik damacana yerine cam şişedeki doğal kaynak sularının içilmesi gerektiğini kaydediyor.

Favori antioksidan gıdalar: Yaban mersini, çilek, nar, böğürtlen, kızılcılık

Bu gıdaların antioksidan bakımından zengin oldukları için tüketimine özen gösterilmesini öneren Dr. Akkurt, “Vişne, portakal, kabuğuyla pişirilen yer elması ve kırmızımsı kahverengi patates de aynı güce sahip besinler arasında.” diye ekliyor.

30 yaştan sonra her gün bir kase yoğurt

Özellikle bayanların 30 yaş sonrası her gün bir kase yoğurt tüketmeleri gerektiğini dile getiren Dr. Akkurt, vücut direncini artırıp bağışıklığı güçlendirmek için de şu besinleri öneriyor: Ekinezya, turunçgiller, kuşburnu, brokoli, doğal pekmez, baharatlar, balık, yeşil çay, yumurta.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.