Kışın Başka Yazın Bambaşka Bir Belde: Bolu/Gölcük

Göknar Çamı ormanlarının ortasında ışıl ışıl parlayan bu göl her ortamda başka zarafete dönüşen güzellik kraliçesi gibi. Şehrin sıkıcı ortamından kurtulmak isteyenlerin, bütün hafta boyunca işyerinde çok yorulanların hafta sonlarında 2 saatlik bir mesafe kat ederek bu büyücü ortama kendilerini atabileceği tek yer.. Bölgesel lezzetleriyle tanışıp damak zevkinizi yaşamak, çam ormanlarındaki oksijeni ciğerlerinize çekmek, görsel harikaları doyuncaya kadar seyretmek arzusunda olanlar bir hafta sonunda Bolu/Gölcük’e uğramalısınız.

Yaz mevsiminde yeşilin bin bir çeşit tonuyla tanışmak, oradaki atmosferi yaşamak ve zevkini çıkarmak, kışın bembeyaza bürünmüş kar örtüsü kapladığında pastoral bir ortamın güzelliklerinde olmak için burası adeta cennetten çıkmış bir köşe gibidir. Burası günü birlik ziyaretçilerin yanı sıra şifalı sularına sahip termal ve turistik kaplıcalarıyla gelenlerin ilgisini çekiyor. Bu beldeye Ankara’dan ve İstanbul’dan özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız tam 2,5 saatiniz alır. Her iki noktadan da gelme mesafesi aynı km.dir. Çünkü Bolu İstanbul-Ankara güzergâhının tam ortasında bulunmaktadır. Gölcük Bolu şehir merkezinden itibaren 13 km. uzaklıktadır. Merkezi takiben Gölcük-Seben-Kıbrısçık yolu sapağından devam edilerek Gölcük’e gelmiş olursunuz.

Gölcük yolunun güzergâhında Bolu Termal Oteli’yle karşılaşırsınız. Burası Bolu’ya 5 km. uzaklıkta Gölcük’e en yakın mesafede bulunan tesislerden biridir. Ekonomik fiyatlarla misafirlerini ağırlayan tesis 75 odalı, 5 suit odalıdır. Otelde televizyon yayını, telefon, müzik yayını gibi hizmetlerin yanı sıra restoranına bölgesel yemekler hazırlanıyor. Otelin diğer bölümlerinde seminer salonu, bar, pastane, bar, tenis kortu, jimnastik salonu, özel otopark gibi üniteler yer almaktadır. Köroğlu Otel, Koru Otel, Esentepe Oteli, Yurdaer Otel bu bölgede konumlanan diğer otellerdir.

Gölcük’ün girişinde Gölcük Kır Gazinosu sizi karşılar. Gazinoda kapalı ve açık bölümlerde yemek yenilebilir ve açık alanlarında piknik yapılabilir. Tesiste kiremitte ve odun ateşinde köy tereyağı ile pişirilmiş alabalık servis edilmektedir. Beldenin en bilinen yemeği Gölcük Kebabı’dır. Bölgede yetişen ünlü mantarların tereyağı ile terbiye edilerek etle sote edilerek yapılan kebaba domates, karabiber, yeşil soğan ve yeşilbiber ilavesiyle yapılıyor. Keş’li Cevizli Erişte Makarnası kurutulmuş yoğurt rendelenerek içine tereyağı ve ceviz ezilerek lezzetlendirilen bu menü yörenin en çok talep edilen yemeklerindendir. Gölcük’te alışveriş yapmak isterseniz alışverişinizi yeterli derecede karşılayacak dükkân ve AVM bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi etrafında yerleşim merkezinin bulunmamasından kaynaklanmaktadır. En iyi alışveriş Bolu’da kurulan semt pazarlarından yapılmaktadır. Bu pazarlarda her cins meyve ve sebzeyi mevsimine göre bulma şansına sahipsiniz.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.