Müzik Ve Sanat Tutkunlarının Buluşma Noktası Taşra Kabare’nin Kasım Programı

OYUNLAR
 
TAŞRA KABARE – ÖLÜM HASTALIĞI
 
Yazan: Marguerite Duras         
Çeviren: Nilüfer Güngörmüş Erdem, Haldun Bayrı
Yöneten: Mehmet Ada Öztekin                 
Oyuncular: Cemal Toktaş, Nergis Öztürk
 
Tarihler: 18, 25 Kasım 2016, Cuma
Saat: 20:30
Biletler: (+18) Öğrenci: 35TL Tam: 45TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Taşra Kabare’nin Kasım ayında prömiyerini yapacağı yeni oyunları “Ölüm Hastalığı”, kışkırtıcı yapıtların usta yaratıcısı Marguerite Duras’nın aynı adlı metninden uyarlandı. “Kaybedenler Kulübü”, “Mahmut ile Meryem” gibi sinema filmleri ve “Kuzey Güney” “Analar ve Anneler”, “Bodrum Masalı” gibi televizyon dizileriyle tanıdığımız senarist, yönetmen Mehmet Ada Öztekin’in tiyatrodaki ilk projesi de olan “Ölüm Hastalığı”nda Cemal Toktaş ve Nergis Öztürk birlikte oynuyor.
 
Modern edebiyatın en güçlü metinlerinden olan Ölüm Hastalığı, anı yaşayamamak halini, insanoğlunun en temel dürtüsü üzerinden neredeyse gözle görünür hale büründürüyor. Seyircinin izleme alışkanlıklarını sarsacak güçteki oyun, Duras’nın hayal ettiği gibi seyirciden mutlak biçimde kulak vermesini istiyor. 18 yaşından büyük izleyicilerin izleyebileceği “Ölüm Hastalığı”, 18 Kasım’da ilk kez seyirci önüne çıkacak.
Biletler tasrakabare.com’da ve Taşra Kabare gişelerinde…
 
FÜSUN DEMİREL – AŞK DERSLERİ
 
Yazan: Dario Fo, Franca Rame
Çeviren: Füsun Demirel
Yöneten: Füsun Demirel        
Oyuncular: Füsun Demirel, Ayşegül Cengiz Akman, Mert Küçülmez
 
Tarihler: 5, 12, 19, 26 Kasım 2016, Cumartesi
Saat: 16:00
Tarih: 7 Kasım, Pazartesi
Saat: 20:30
Biletler: Öğrenci: 35TL Tam: 45TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Yazarların aşkı ve cinselliği ironik bir üslupta anlattığı bu oyunda, size yaşamınızda aşk üzerine eşinizin, sevgilinizin, jinekoloğunuzun, psikoloğunuzun, annenizin, kız kardeşinizin bile söyleyemediği her şeyi bulacaksınız. Füsun Demirel çevirmenliğini yaptığı, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Nobel ödüllü oyun yazarı Dario Fo ve eşi Franca Rame’nin kaleme aldığı “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunu uyarlayarak, kendi çocukluk ve ergenlik anılarından yola çıkıp kişisel tecrübelerini seyirciyle paylaşıyor. Oyuna aynı zamanda Fo ve Rame’nin “Tek Kişilik Diyalog”, “Bant Sistemi” ve “ Tecavüz” oyunları da eşlik ediyor. Türkiye’de ve dünyada kadınlık meselesini, kadınların sorunlarını irdelerken erkeklik meselesi de unutulmuyor. Eğer sevmeyi, aşık olmayı, cinselliği anlayarak yaşayamıyorsak sürekli olarak bir yanımızın eksik kaldığını ve bunu yarınlara taşımanın insanda yaratacağı olumsuzlukları hatırlatıyor. “Aşk Dersleri”, 7 Kasım Pazartesi haricinde Kasım ayı boyunca her Cumartesi günü saat 16:00’da Taşra Kabare’de izlenebilir.
 
PİYANO EVİ – KÜÇÜK BİR KUKLA SÜİTİ
 
Yönetmen: K. Batu Ekmekçi, Çağrı Yılmaz
Kukla oynatımı: Emre Tandoğan
 
Tarihler: 6, 12, 27 Kasım 2016, Pazar
Saat: 13:00
Biletler: 15TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Piyano Evi’nin klasik müzik tarihine damgasını vurmuş bestecilerin yaşamlarını kukla sahnesine taşıdığı çocuk oyunu “Küçük Bir Kukla Süiti”, Pazar günleri Taşra Kabare’de!
 
Oyunda, Barok ve Klasik dönemlerin efsanevi bestecileri Vivaldi, Handel, Bach, Mozart ve Beethoven’ın günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ezgilerine kuklalar hayat veriyor. Müzik ve kukla birbirine eşlik etmek yerine birbirlerini etkileyip dönüştürerek birlikte hayat buluyor; bestecilerin farklı karakterleri ve yaşadıkları farklı zamanlar siyah ve renkli gölge, masa kuklası, sopalı kukla, ipli kukla gibi farklı kukla teknikleri ile izleyiciye yansıyor. Müzik kurgusu, orkestra, koro, opera ve solo enstrümanlar için yazılmış eserlerin piyano uyarlamalarından oluşan performans, bestecilerin tanınmış eserleriyle karakteristik özelliklerini yansıtan diğer eserlerini birlikte harmanlayarak izleyiciye sunuyor. Kukla Tasarımı’nı Çağrı Yılmaz ve Arzu Güven’in yaptığı oyunda piyanoda K. Batu Ekmekçi’yi, mezzo soprano olarak da Berna Anıl’ı izliyoruz.
Biletler tasrakabare.com’da ve Taşra Kabare gişelerinde…
 
TAŞRA KABARE – KEL ŞARKICI
 
Yazan: Eugène Ionesco                   
Çeviren: Ülkü Tamer- Genco Erkal   
Yöneten: Serpil Göral
Oyuncular: Cemal Toktaş, Mehmet Akif Kızışar, Nergis Öztürk, Onur Dikmen, Onur Mahir, Serpil Göral, Yeliz Kuvancı
 
Tarihler: 10, 17, 24 Kasım 2016, Perşembe
Saat: 21:00
Biletler: Öğrenci: 35TL Tam: 45TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Taşra Kabare’nin Eugène Ionesco’nun Kel Şarkıcı’ adlı oyununun kabare uyarlaması Kasım ayının her perşembesi Taşra Kabare’nin kabare katında sahneleniyor. Grubun geçen ay prömiyerini yaptığı oyun, tuhaf garsonların, içki ve yemek servis etmek için hazır beklediği ama yüzyıllardır tek müşterinin uğramadığı tekinsiz bir kabarede başlıyor. Dengesiz bir bar patroniçesinin, yıllar önce hazırladığı ve mekandaki sineklere oynatmak istediği bir oyun vardır: Ionesco’dan ’Kel Şarkıcı’. Oyun, orkestra, yemekler, içkiler hazırdır ama ne gelen vardır ne giden… Umutlarının tükendiği o gecelerden birinde, nasıl olduysa, içeri müşteriler doluşur. Müşterileri izleyiciye, sinekleri oyuncuya, içkileri kahkahaya, umutsuzluğu ’oyun’a çeviren bu temaşanın nasıl tamamlanacağını kimse bilmemektedir. Seyirciyi şarkılı ve danslı rengarenk bir eğlencenin içine sokan oyunda, Cemal Toktaş, Mehmet Akif Kızışar, Nergis Öztürk, Onur Dikmen, Onur Mahir, Serpil Göral ve Yeliz Kuvancı rol alıyor. Müzikleri Erkan Karaosman, kostüm ve dekoru Hilal Polat, dansları Muhammet Uzuner, ışığı Utku Kara tarafından tasarlanan Kel Şarkıcı’, Kasım ayı boyunca Perşembe günleri Taşra Kabare’de izlenebilecek. Gösterinin ardından Kel Şarkıcı orkestrasının sahnede şarkı söylemeye devam edeceğini de not düşelim.
Biletler tasrakabare.com’da ve Taşra Kabare gişelerinde…
 
VERSUS TİYATRO – HAMLET
 
Yazan: William Shakespeare  
Çeviren: Sabahattin Eyüboğlu
Yöneten: Metin Balay   
Oyuncular: Arzu Akın, Arda Öztürk, Cenk Hakan Köksal, Efsun Kaygusuz, Fatih Demir, Gökhan Gürün, Hiba Öztürk, Kayhan Berkin, Kerim Urun, Kubilay Çamlıdağ, Nihan Aypolat, Olcay Yusufoğlu, Şevket Süha Tezel, Ufuk Özdemir, Tolga Bayraklı, Yaşar Michael Kontny
 
Tarihler: 14, 21 Kasım 2016, Pazartesi
Saat: 20:30
Biletler: Öğrenci: 35TL Tam: 45TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Büyüklerin dünyasında telef olan gençlerin trajedisi…
Olmak, ya da katil olmak, ya da olmamak, ya da ne olmak?
Günümüzün en yaygın trendi “izlemenin izlenmesi”… Ama bizzat kendi gözlerinizle! İstemedikleri ve beğenmedikleri bir dünyaya mahkum olan genç insanların yürek paralayan öyküleri…
 
William Shakespeare’in ölümsüz eseri bu kez Versus Tiyatro’nun yorumuyla sahnede. Lions Türkan Kahramankaptan Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü alan ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde  Yılın Oyunu dahil olmak üzere 4 dalda aday gösterilen “Hamlet”, ikinci sezonunda Taşra Kabare sahnesinde…
 
TİYATRO GÜLGEÇ – BİR DOĞA MASALI “YAŞAYAN KİTAP”
 
Yönetmen: Emre Saka
Oyuncular: Abdullah Semercioğlu, Bihter Gülgeç Saka, Merve Bağdatlı
 
Tarihler: 20 Kasım 2016, Pazar
Saat: 13:00
Biletler: 25TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Geçtiğimiz yıl kurulan kukla tiyatrosu Gülgeç, yeni oyunları “Bir Doğa Masalı”nın prömiyerini Taşra Kabare’de yapıyor. Bihter Gülgeç Saka’nın yazdığı ve Emre Saka’nın yönettiği oyunun konusu şöyle: Pantomim Sanatçısı, okuduğu bir masal kitabından çok etkilenir ve kitabın anlattığı masalı çocuklarla paylaşmayı o kadar çok ister ki; bu isteğin saflığı ve güzelliğiyle kitap yaşamaya başlar. Kitabın içinden bir anda kelebekler, arılar, çiçekler, müzisyenler, anlatıcılar ve kuklalar çıkar. Masal da doğa gibi canlanıverir. Anlatıcılar masalı anlatmaya, kuklacılar kitaptaki karakterlerin kuklalarını oynatmaya, müzisyenlerse kitabın müziğini çalmaya başlarlar ve bir doğa masalı başlar. ‘Doğa’nın ve ‘Sevgi’nin dönüştürücü gücünü çocuklara anlatmayı amaçlayan oyunda, Abdullah Semercioğlu, Bihter Gülgeç Saka, Merve Bağdatlı rol alıyor. Oyunun kukla tasarımları ve dekor kostüm tasarım, uygulamaları Hilal Polat’a, pantomimleri Esin Aslan’a, müzikleri Hakan Ali Toker ve Hakan Çetinkaya’ya ait.
 
 
KONSERLER
 
DALGANABAK @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
 
Tarih: 9 Kasım 2016, Çarşamba
Saat: 22:00
Biletler: Öğrenci: 30TL Tam: 40TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Adını Sadri Alışık’ın “Offside Osman” filminde söylediği ‘Tophane Rıhtımı’ şarkısının son cümlesinden alan, yaptıkları müziğin tarzını da “dalganabak” olarak tanımlayan grup, pek çok İstanbullu için çok tanıdık aslında… Kah sokakta, kah vapurda karşımıza çıkan, Kasım’da yayınlayacakları yeni albümleri öncesinde de ilk kez Taşra Kabare’de sahne alıyor. Vapurda 3, sokakta 5, sahnede 6 kişiye dönüşen Dalganabak, saksafon ve klarnete eşlik eden muhteşem bir orkestra ile uzun havalardan Balkan ezgilerine, reggae’den swing’e uzanan geniş repertuvarları ile izleyenleri önce salınmaya, sonra da dans etmeye davet ediyor.
 
AHMET ALİ ARSLAN @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
 
Tarih: 16 Kasım 2016, Çarşamba
Saat: 22:00
Biletler: Öğrenci: 30TL Tam: 40TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Müziğini “Sıcak, o kadar içimden ki, eğer paylaşabiliyorsak, sendenmiş zannedeceksin” sözleriyle açıklayan, Ekşi Sözlük’te bir kullanıcının da “rakı açtıran indie müzik, evet sayesinde var” yorumuyla övdüğü Ahmet Ali Arslan, son yılların en önemli keşif müzisyenlerinden. Halen Açık Radyo‘da “Türlü” adlı programı yöneten Arslan, çıkışını Soundcloud üzerinden yayınladığı şarkılar ve Sofar’da çaldığı “Dünya Vakti Geldi” ile yakaladı. Müziğini Münir Nurettin’in “Aziz İstanbul”unu dinlediği günden beri bağlandığı Klasik Türk Müziği üzerine inşa eden sanatçı, İstanbullu ve yeni bir müziğin peşine düşüyor ve kâh klasik Türk müziğinden, kâh halk müziğinden beslenerek günümüzün dilinde şarkılar söylüyor. 2015 yılında Müzik Hayvanı etiketiyle yayınladığı “Su Akar Deli Bakar” EP’si, bir yıl sonra çıkardığı “Bahara Övgü”  EP’si ile takipçilerini artıran Ahmet Ali Arslan, perdesiz ve buzukide Ozan Sarohan, vurmalılarda Rana Uludağ ve basta Ozan Kısaparmak’tan oluşan grubuyla sıcak, nağmeli ve buradan bir gece vadediyor.
 
SEMA MORİTZ – ‘EFSANE HANIMLAR’ @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
 
Tarih: 18 Kasım 2016, Cuma
Saat: 22:00
Biletler: Öğrenci: 40TL Tam: 50TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
İstanbul-Berlin arasında süren müzik yolculuğunda bugüne dek Yunus Emre’den Nazım Hikmet’ e, Bertolt Brecht’ ten “Anneler & Ninniler’ e kadar uzanan pek çok projeye imza atan Sema Moritz’in 1895 – 1940 arası İstanbul’da sahne almış kadın şarkıcıların söylediği tangolar, fokstrotlar, valsler, operetleri yorumladığı “Efsane Hanımlar” projesi 22 Ekim akşamı Taşra Kabare Akustik Sahne’de! Müzik eleştirmenlerince “Oktavlar arasında dolaşan taş plak sesli kadın” olarak tanımlanan Sema, Seyyan Hanım’dan Afife Hanım’a, Mürşide Hanım’dan Deniz Kızı Eftalya’ya, pek çok kadın şarkıcıya hayat vereceği gecede, ‘Hasret’ten ‘Fikrimin İnce Gülü’ne, ‘Mazi’den ‘Aşk Kerpeteni’ne pek çok klasik tango eserini yorumlayacak.
 
GÜLCE DURU @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
 
Tarih: 19 Kasım 2016, Cumartesi
Saat: 22:00
Biletler: Öğrenci: 40TL Tam: 50TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Müzik hayatına lise yıllarında, Anima grubundan Tuncay Korkmaz ile sahne alarak başlayan Gülce Duru, ev kayıtları ve Can Gox ile verdiği konserlerle dikkat çekti. Paris ve İstanbul’da Plastik Sanatlar ve Müzecilik öğrenimi gördü. 2010’da Tolga Örnek’in yönettiği “Kaybedenler Kulübü” adlı filmin soundtrack’inde Can Gox ile birlikte söylediği “My Woman” yorumuyla büyük övgü topladı. Son dönemde kendi şarkılarını yazmaya yoğunlaşan Duru, kendi bestelerinin yanı sıra çeşitli tarzlarda yerli ve yabancı şarkıları yorumlayacağı performansıyla unutulmayacak bir gece yaşatacak.
 
MELİS SÖKMEN @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
 
Tarih: 25 Kasım 2016, Cuma
Saat: 22:00
Biletler: Öğrenci: 40TL Tam: 50TL – www.tasrakabare.com
Yer: Taşra Kabare – Neşet Ömer Sokağı No: 7 Kadıköy – İstanbul
 
Türkiye’nin en güçlü pop caz vokallerinden Melis Sökmen, 25 Kasım akşamı Taşra Kabare Akustik Sahne’de!
1990’da yayınladığı, ilk Türkçe sözlü pop jazz albümü ‘O Zaman’ ile dikkatleri çeken, özellikle kendine özgü yorumu ve etkileyici sesiyle dönemin pop müzik ortamında kısa sürede fark yaratan Sökmen, 1992’de “Halis Melis”, 1995 yılında da “Öze Dönelim” adlı albümleri ile başarısını sürdürdü. “Gemiler”, “Burçlar”, “Merhaba Hüzün” gibi pek çok kült şarkıya imza atan Sökmen, 1986’da 1. Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Grup Lokomotif ile 2.lik ve ’17’ dergisinin Gençlik Başarı Ödülü’nün yanı sıra, 1987’de Eurovision Şarkı Yarışmaları’nda Türkiye birinciliği gibi pek çok müzikal başarı kazandı. Aynı zamanda profesyonel dansçılık da yapan Sökmen, “Ne Güzel Şey”, Cüneyt Gökçer yönetiminde “Zülfiye Zülfü”, Volkan Severcan yönetiminde “Avenue Q” ve Ferhan Şensoy’un “Muzır Müzikal”i gibi pek çok müzikalde sahne aldı. Hüseyin Karadayı’nın 4 albümünün yanı sıra ‘Aşık Veysel 110’ albümünde de şarkılarıyla yer alan Sökmen, 18 yıl aradan sonra 2014’te yayınlanan “Hediyem” adlı albümünü tamamladı. Programında kendi şarkılarının yanı sıra Jazz’dan R&B’ye, Latin’den Soul ve Blues’a uzanan pek çok farklı şarkıyı yorumlayan Melis Sökmen, akustik performansıyla müzikseverleri baştan çıkaracak.
 
AÇIKSALI @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
 
Taşra Kabare Salı geceleri AçıkSalı programıyla müzikseverleri bekliyor. Çok yakında ilk albümlerini yayınlayacak iki grubu Salı geceleri Taşra Kabare Akustik Sahne’de ağırlayacak Taşra Kabare, Salı geceleri iyi müzik dinlemek isteyenleri bekliyor. Girişlerin ücretsiz olacağı AçıkSalı konserlerinde 8 ve 22 Kasım tarihlerinde Mist, 15 ve 29 Kasım tarihlerinde de GiderGider sahne alacak.
 
MİST @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
Tarih: 8, 22 Kasım 2016, Salı
Saat: 21:00
Giriş ücretsizdir.
‘Ah’, ‘Zamansız’, ‘Hokus Pokus’ gibi grunge’tan punk’a ve pop rock’a farklı müzik türlerinden etkilenen özgün besteleriyle büyük ilgi gören Mist, Ekim ayı boyunca her Salı gecesi ücretsiz olarak Taşra Kabare Akustik Sahne’de!
2015’te kurulan Mist’in temelleri 2000’li yılların başına, Meltem ve Melih Balta kardeşlerin farklı projelerde başlayan müzikal yolculuklarına dayanıyor. ‘One Bite Stand’ adlı cover grubunda gitar çalan Meltem, bir yandan da beste çalışmalarına devam etmekte, ‘The Climb’, ‘Hücümkedi’ ve ‘Neyse’den tanıdığımız Melih de bu besteleri düzenleyerek grubun ilk temellerini birlikte atmışlardır. 2005’te vokalde Cansu Saraç’la, ardından davulda Emre Ergün ile yolları kesişen ikili, aynı şehirde ama farklı projelerde süren müzikal deneyimlerini 2015 yılında birleştirerek Mist’i kurmuşlardır. Meltem ve Cansu’nun punk, grunge ve pop rock’tan etkilenerek birlikte yazdıkları özgün besteleri yorumlayan grup, Ekim ayı boyunca her Salı günü Taşra Kabare Akustik Sahne’de olacak.
 
GİDERGİDER @TAŞRA KABARE AKUSTİK SAHNE
Tarih: 15, 29 Kasım 2016, Salı
Saat: 21:00
Giriş ücretsizdir.
Mert Gider ve Elif Akbaydoğan Gider öncülüğünde 2015 yılında kurulan GiderGider’in, akustik/klasik gitar, klarnet, bas gitar, elektrikli gitar ve kahonun buluştuğu konserlerinde bulerias ve tangos birbirine karışıyor, flamenko dansı da grubun özgün ve cover şarkılarının büyüsünü artırıyor. Vokal ve gitarda Mert Gider, palmas ve dansta Elif Akbaydoğan Gider’i izleyeceğimiz gruba bas gitarda efsanevi gitarist Akın Eldes’in yanı sıra, klarnette Özgür Pazarlı, davul ve kahonda Mete Turan eşlik edecek.
 
GÜNCEL PROGRAMLA İLGİLİ DETAYLAR  www.tasrakabare.com’DA!
 
 
 
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.