Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Mekânlar

Minoa
 
Beşiktaş’tan çıkıp, Akaretler yokuşunu tırmanırken karşınıza çıkıyor Minoa. İçeriye adım attığınız an, etrafınızı kitaplar sarıyor. Siyah beyaz karolardan oluşan yerleri ve modern çizgilere sahip dekorasyonuyla cafe kısmına geçiliyor. Merdivenlerin üzerine çeşitli dünya klasikleri çizilmesi oldukça hoş bir görüntü sağlıyor. Burada Türkçe ve İngilizce birçok kitabı bulmanız mümkün. Her yerde bulamayacağınız birtakım dekorasyon, mimari, sanat, yemek vb. kitaplarının yanı sıra, Türk ve yabancı birçok yazarın da klasiklerine yer verilmiş raflarda. Kısacası bu sıcak mekânda, kitap alışverişinizi yapıp çay kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
 
Menüsünde salata çeşitlerinden tosta kadar birçok aperatif de bulunan Minoa’da, sabahları da yumurta çeşitleri ve taze kruvasanla oldukça lezzetli bir kahvaltı sunuluyor. Bu samimi mekanda, kitap ve lezzetli kahveleriyle geçireceğiniz huzurlu saatler için fazla vakit kaybetmeyin…
 

minoa

Cha’ya Galata
 
Japoncada çayevi anlamına gelen Cha’ya, hem Galata hem Moda şubeleriyle hizmet veriyor. Ancak ilk açıldığı yer olması ve burada tanınması sebebiyle Cha’ya denilince akla ilk olarak Galata geliyor.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu Zeynep Sezen Kadirli, okuduğu bölümle alakalı bir iş yapamayacağını anlayınca, kendisini İngiltere’de eğitim alırken bulur ve çayla bu eğitim sayesinde tanışır. Devamında çay ve çay tadımcılığını meslek edinen Sezen Kadirli, kendini 3 ortak ile Cha’ya Galata’yı açarken bulur. Şimdi ise durmaksızın açılan kahve dükkânlarının yanında, çay müdavimlerine güzel bir alternatif sunuyorlar.
 
Cha’ya Galata’nın iç mekân tasarımında ise eski eşyalar ve ahşap mobilyalar hâkim. Birebir ev ortamı gibi olan mekânda çayınızla beraber balkondaki köşeye geçebilir, keyif yapabilirsiniz.
Birbirinden farkli dünya çaylarının arasından seçim yapmanız ise biraz zor görünüyor. Seçip yaptıktan sonra masanıza gelen sunum çok başarılı. Çayın geldiği tepsi, bardaklar, demlik hepsi orjinal ve güzel. İçerisinde dilim portakal bulunan bardaklarınıza çayınızı doldurunca, kurabiye eşliğinde güzel bir keyif sizi bekliyor…
 

cha ya

Filbooks
 
Karaköy’ün kalabalık nüfusu ve birbiri ardına açılan mekânları sizi yanıltmasın. Filbooks semtin dar sokaklarından birinde, küçük ama sessiz, huzur ve keyifli havasıyla sizi bekliyor. Adından da anlaşılacağı üzere burası fil figürleriyle dolu bir kitap-kahve. Özellikle fotoğrafçılık üzerine kitaplar bulabileceğiniz Filbooks, kitap okuma veya yazı yazma için ideal bir mekân. Üst katında bulunan karşılıklı iki salıncak ise mekânı neredeyse tek başına meşhur eden parçalar oldu. Burada fotoğraf çekilebilir, lezzetli kahveleri ve meşhur ‘Red Velvet Cake’ i ile güzel sohbetlere koyulabilirsiniz.
 

fil kafe

 

 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.