Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir – Vücuttaki Değişimler

Çoğu kadın için hayatın en özel ve güzel zamanları hamile olduğunu öğrendiği ilk gündür. İçinde bir canı taşıyor olmak ne kadar da ulu bir görev ve mucizedir. Hamileliğin İlk Belirtileri ile gebe olup olmadığınızı anlamanız mümkün…

İki insan birbirini sevip evlendikten ve evliliği oturduktan sonra o aileyi bir bebek ile şenlendirmek ister. Hele ki biz kadınlar için belki de evlenmenin en büyük sebebi içimizdeki anne olma isteği ve iç güdüsüdür. Planlı olarak gerçekleşen gebelikler için çalışmalar aylar öncesinden başlar. Her ay ‘acaba bu ay hamile kalabildim” mi düşünür durur anne adayları. Kimi kadın hiçbir problem yaşamadan hemen hamile kalabilirken, kimi ise türlü tedaviler sonucunda bu mutlu haberi alır.

Peki hamile olduğunuzu anlamanın yolları nelerdir? Hamileliğin ilk belirtileri bu konuda size ufakta olsa bir yol gösterebilir. Tabii ki kesin ve en etkili yöntem uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek olan muayene ve kan tahlili sonuçlarıdır. Ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bu belirtiler size ışık tutacaktır.

Hepimizin bildiği ilk hamilelik belirtisi mide bulantısıdır herhalde. Gerek filmlerde, gerek dizilerde midesi bulanan evli bir kadın figürü gördüğümüz anda hamile olduğunu anlarız. Peki gerçekten de hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı mıdır? Gelin hep birlikte bu konuda bilinçlenelim…

Gebelik Belirtileri!

Regl olmamak: Hamileliğin en belirgin belirtilerinden biri hiç şüphesiz ki regl olmamaktır. Hele ki normalde adet döngünüz gayet düzenli ise en ufak bir düzensizlik ya da gecikme hamile olduğunuzu gösterebilir.

Göğüs ucunda ve vajina dudaklarındaki renk değişikliği: Evet yanlış duymadınız! Göğüs ucunda ya da vajina dudaklarında meydana gelebilecek olan renk farklılığı da hamilelik belirtisi olabilir.

Göğüs hassasiyeti: Regl belirtileri ile karıştırılabilecek olan bu semptom hamilelikte de gözlenir. Göğüslerde aşırı hassasiyet ya da şişkinlik hamile olduğunuzun bir habercisi olabilir.

Mide bulantısı: Belki de en bilinen hamilelik belirtisi olan mide bulantısı, hamileliğin ilk haftalarında çoğu kadında gözlenen bir durumdur.

Kusma: Mide bulantılarını takip eden kusmalar da hamileliğin ilk haftalarında en çok yaşanan gebelik belirtilerindendir.

Çok sık idrar yapma: Daha yeni tuvalete gitmiş olsanız bile yine idrarınız varmış gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu belirti de hamilelik bir göstergesi olabilir.

Uyku ve yorgunluk hali: Uykunuz olmasa, yorgun olmasanız bile hamileliğin ilk zamanlarında uykusuz ve yorgun hissedebilirsiniz.

Sebepsiz ve ani acıkma: Tok olmanıza rağmen bir anda gelen açlık hissi hamile olduğunuzu gösterebilir.

Tüm bu belirtilerden bir veya birkaçını gözlemliyorsanız bir doktora muayene olmadan önce evde basit bir hamilelik testi yaparak şüphelerinize son verebilirsiniz. Ancak kesin sonuç için kan testi ile muayene şarttır.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.