İftar Sofrası Hazırlamanın Püf Noktaları

Paylaşmanın ve huzurun yükseldiği eşsiz bir aydır Ramazan. Duaların, huzurun, birlik ve beraberliğin yükseldiği bu ay paylaşmanın önemini hatırlatır. Ayrıca aile ve dostlarla geçirilen eşsiz zamanların mimarı olur. Ramazan ayının sıcak atmosferi, bir araya gelmenin ve paylaşmanın en heyecanlı olduğu andır. Sofrayı donatan lezzetler, özenle seçilmiş ikramlar ve sevdiklerin bir araya gelmesiyle oluşan bu an adeta gönüllere taht kurar. Unutulmaz bir Ramazan ayının ön önemli detayı şüphesiz eşsiz sofralardır. Tam anlamıyla bir iftar sofrası hazırlayabilmek için birçok detaya dikkat etmek gerekir. Misafirlerin hem gönüllerine hem de damaklarına eşsiz bir iz bırakmak isteyenler için iftar sofrası sunumu hakkında bilinmesi gerekenler burada. 

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

İftar sofrasının kusursuz olması için detaylı ve planlı bir hazırlık yapmak gerekir. Menüden yemek takımına kadar birçok detay, her açıdan düşünülmüş bir sofra hazırlamak için oldukça önemli. Bunun için aşağıdaki adımların hazır olmasından emin olmak yeterlidir.

Çeşitli Bir Yemek Menüsü

İftar sofrasının hem besleyici hem lezzet dolu olabilmesi için dengeli bir menü hazırlanması gerekir. Enerji verecek yemekler hazırlarken bir yandan da hafif olması sağlıklı bir iftar menüsü için idealdir. Bunun için adım adım ve birbirini tamamlayan bir menü hazırlamak yeterli. Başlangıç olarak çorba ve akabinde ara sıcaklar… Ana yemek için hazırlanacak olan tencere veya fırın lezzetleri öncesinde hafif bir açılış yapmak için bu tür seçenekler birebir. Kapanışı ise sütlü veya hafif bir tatlıyla noktalamak, lezzet serüvenini güzel bir finalle sonlandırmak için mükemmel.

İftar Kültürüne Yaraşır Eşlikçiler

İftar sofraları hem başlangıç hem de sofra düzeni açısından biraz farklıdır. Yemeğe başlamadan önce su içmek, sofraların olmazsa olmazıdır. Bunun her misafire özel bir su ikramı yapmak iftar sofralarının ilk kuralı. Bununla birlikte hurma veya zeytin ikramı da iftar sofralarını farklı kılan detaylardan birisidir. Lif kaynağı ve enerji deposu olan bu besinler, kültürel bir gereklilik olmasının yanında sağlıklı bir başlangıç için de gerekli. Misafirlere tam anlamıyla bir Ramazan atmosferi sunmak için bu detaylar es geçilmemeli.

Kusursuz Bir Sofra Düzeni

Şık iftar sofrası hazırlığında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da sofra düzeni. Özellikle kalabalık bir iftar davetlerinde Ramazan ayına yakışır bir atmosfer hazırlamak için sofra düzenini detaylı bir şekilde hazırlamaktır. Dekoratif bir masa örtüsü ve taze çiçekler sofranızı özel bir atmosfer oluşturmak için idealdir. Bunlara ek olarak yemek takımı ve çatal kaşık bıçak takımının da sofrayla uyumlu olması elzemdir. Böylece belirli konsepte hitap eden şık bir sofra düzeni oluşturulabilir.

Çocuklara Özel Dokunuşlar

Çocuklar her anın olduğu gibi iftar sofralarının da neşe kaynağı. Bunun için iftar sofrasında çocuklara özel dokunuşlar yapılmalıdır. Çocukları enerjisine yaraşır bir sofra atmosferi için hem dekorasyon hem de yemek sunumları değerlendirilebilir. Farklı figürlerle ve şekillerle hazırlanan tabaklar çocukları her zaman mutlu edecektir. Bununla birlikte çocuklara özel tabak, çatal ve kaşık çeşitleriyle renkli ve enerji dolu sofralara imza atılabilir. 12 ayın sultanı Ramazan herkes için özel ve huzur dolu anlar barındırır. Sevginin, dayanışmanın ve mutlu temennilerin yükseldiği bir iftar sofrası hazırlamak için tüm konukları düşünmek önemlidir.

 

 

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın