İshal İçin Doğal Yöntemler Nelerdir: İshale Çay İyi Gelir mi?

İshal Nasıl Geçer?

İshal bir çeşit sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Dışkı sulu ve gevşek bir hal alır. İshal birçok neden ile olabilir.

İshal Neden Olur?

İshal genellikle bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar nedeni ile olur.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

– Anksiyete ve stres

– Aşırı kahve ve alkol tüketimi

– Kronik etanol

– Hormon salgılayan tümörler

– İskemik barsak hastalığı

– Alerjik reaksiyonlar

– Viral gastroenterit

– Gıda zehirlenmesi

– Bazı ilaçlar

– Radyasyon tedavisi ya da cerrahi

– Sindirim bozuklukları

– İnflamatuar bağırsak hareketleri

– Endokrin bozukluklar

İshal Belirtileri Nelerdir?

– Karın krampları

– Kusma

– Mide bulantısı

– Baş ağrısı

– İştah kaybı

– Yorgunluk ve can sıkıntısı

– Vücut zayıflığı

– Ateş

– Dehidrasyon

– Bağırsak hareketleri sayısında artış

– Dışkıda kan

– Sulu dışkılama

– Şişkinlik

İshale Ne İyi Gelir?

İshal İçin Doğal Yöntemler

İshale Yoğurt İyi Gelir mi?

Yoğurt ishal için en etkili doğal ilaçlardan biridir. Zararlı bakterilerden korunmaya yardımcı olur. Yoğurt içerisindeki faydalı bakteriler ile bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Yoğurt düzenli olarak laktik asit üretir.

İshal İçin Ne Yapmalı?

Papatya İshale İyi Gelir mi?

İshal gibi çeşitli bağırsak sorunları tedavisi için papatya çayı da tavsiye edilir. Papatya antispazmodik özelliği ile ishal giderici özellikler içerir. Bir çay kaşığı papatya çiçeği bir bardak suya eklenerek çay hazırlanabilir. İçerisine biraz nane yaprağı ile biraz bal da eklenebilir.

İshali Ne Geçirir?

Yaban mersini ishale iyi gelirmi?

Yaban mersini; antioksidan, anti-bakteriyel özellikler içerir. Bu özellikleri ile ishal tedavisinde son derece etkilidir. Çay şeklinde tüketilebilir. Ayrıca kuru yaban mersini de çiğnenebilir.

İshale İyi Gelen Bitki Çayları

Portakal kabuğu çayı

Sindirim sorunları için etkili çözümlerden biri de portakal kabuğu çayıdır. 1 ya da 2 adet portakal kabuğu kaynar suya eklenir. Kapağı kapatılır ve demlenmesi beklenir. Ardından soğumaya bırakılır. İçerisinde biraz limon suyu ve bal eklenerek tüketilebilir.

İshali Kesen Yiyecekler Neler?

Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu da ishal için etkili çözümlerden biridir. Biraz çemen otu tohumu biraz suya eklenir. Süzülerek içilebilir.

Not: Bu uygulama akut ishal olan kişilere ve küçük çocuklara önerilmez.

İshali kesen bitkiler: Altın mühür bitkisi

Altın mühür bitkisi etkili anti bakteriyel, sıkıştırıcı ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu içeriği ile sindirimi geliştirir ve bağırsakları rahatlatır. İshalden kurtulmak için kullanılabilir.

İshali Kesen Besinler Neler?

İshale Havuç Suyu

Havuç da ishal belirtilerini azaltmada son derece etkilidir. Biraz havuç suda kaynatılır. Ardından havuç haşlama püre haline getirilir. Bu pürede günde yarım fincan kadar içilebilir. Bağırsak sorunların hafiflemesinde son derece etkilidir. Havuç suyu biraz limon suyu ile karıştırılarak da tüketilebilir.

İshale Çay İyi Gelir mi?

İshal belirtilerini hafifletmek için düzenli olarak siyah çay tüketilebilir. Siyah çay içerisinde bulunan tanenler bağırsakların düzene girmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ishale neden olan bakteriler ile mücadeleye destek olur.

Not: Bir şey eklemeden sade içilmelidir.

İshal İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi de ishal belirtilerini hafifletmek için kullanılmaktadır. Bir bardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve iyice karıştırılır. Şeker eklemeden tüketilmelidir. Yemek aralarında da içilebilir. Günde 3 kez içilmesi önerilir.

İshal İçin Diyet Listesi

İshal için en etkili çözümlerden biri de B.R.A.T. diyetidir. Bu diyette muz, pirinç, elma püresi ve tost tüketilir. Yeşil muz ve pirinç ishal için son derece faydalıdır. Elma püresi ise pektin içerir. Mide ve bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur.

İshal İçin Pirinç Unu

Pirinç unu da ishal tedavisinde son derece etkilidir. İki çay kaşığı un su ile karıştırılarak içilebilir.

Krema tozu

Bir çorba kaşığı krema tozu, bir bardak suya eklenir. İyice karıştırılır. Gün içerisinde 3 bardak kadar tüketilebilir.

İshale Şekerli Tuzlu Su

İshal tedavisi için 6 yemek kaşığı şeker ve ½ çay kaşığı tuz suya eklenir. Bu karışım eriyene kadar karıştırılır ve içilir.

Zencefil İshale İyi Gelir mi?

Zencefil, ishal ya da gıda zehirlenmesi sırasında oluşan mide kramplarını gidermek için son derece etkili bir çözümdür. Biraz zencefil rendelenir ve içerisine biraz bal eklenerek tüketilir. Sindirim sistemini geliştirmek için de kullanılabilir. İshal belirtilerini iyileştirmek için zencefil çayı da tüketilebilir. İçerisinde biraz bal ya da limon suyu eklenerek de tüketilebilir.

İshale İyi Gelen Gıdalar Neler?

Kahverengi pirinç

İshal belirtilerini azaltmak için kahverengi pirinç de tüketilebilir. Kahverengi pirinç B vitamini açısından son derece zengindir. Bu özelliği ile ishal belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir. ½ su bardağı kahverengi pirinç 3 bardak suya eklenir. 45 dakika kadar kaynatılır. İçerisine biraz da tuz eklenerek pirinç suyu içilebilir. Bu su iyileşme sürecini hızlandırır.

İshal Limonlu Su

Limon da ishale karşı son derece etkilidir. Bir bardak su içine biraz limon suyu eklenir. İçerisine ½ çay kaşığı karbonat da eklenerek içilir.

Ayrıca kuru limon çayı da tüketilebilir. Düzenli olarak içilmesi önerilir.

Tarçın İshale İyi Gelir mi?

Tarçın, ishal belirtilerini rahatlatmak için kullanılır. Bir bardak sıcak suya biraz tarçın eklenir. Demlenmesi beklenir ve soğuduktan sonra içilir.

Buğday çimi

İshal sırasında oluşan mide kramplarını hafifletmek için buğday çimi de kullanılabilir. 2’ye 1 oranında su ile buğday otu tozu karıştırılır. İyice karıştırıldıktan sonra içilir.

İshale Mısır Unu

Mısır unu ishal için etkili çözümler arasındadır. Biraz mısır unu sıcak bir tavada ısıtılır. Açık kahverengi rengini dönüşene kadar karıştırılır. İki kaşık kadar tüketilebilir. Biraz su ile birlikte de tüketilebilir.

Guava suyu

İshal tedavisi için bir bardak guava suyu da tüketilebilir. Guava suyu, kabızlık, ishal, dizanteri gibi sorunlarda kullanılır. Günde 3 ya da 4 bardak kadar tüketilebilir.

İshale İyi Gelen Meyveler Neler?

Mango suyu

Mango suyu ishali yatıştırır ve sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

İshal Karabiber

İshal tedavisi için 2 su bardağı su kaynatılır ve içerisine 3 çay kaşığı karabiber tozu eklenir ve içilir.

Kırmızı turp

Kırmızı turp da ishal tedavisi için kullanılmaktadır. Bir bardak soğuk süt ile kırmızı turp tüketilebilir. İçerisine yarım çay kaşığı mısır nişastası eklenerek de içilebilir.

Ananas İshale İyi Gelir mi?

İshali durdurmak için küp doğranmış ananas da yenebilir. Taze ananas suyu da içilebilir.

İshale İyi Gelen Bitkisel Yağlar Neler?

Kekik Yağı İshale İyi Gelir mi?

Kekik yağı; kepek, akne, öksürük, bebek bezi döküntüsü gibi çeşitli sorunlar için etkilidir. Kekik yağı aynı zamanda anti mikrobiyal özellikleri ile kronik ishale neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

İshale Nane Limon İyi Gelir mi?

Papatya çayı gibi nane çayı da ishal için son derece etkilidir. Kaynar suda 2 ya da 3 adet nane yaprağı eklenir. Demlenmesi beklendikten sonra içerisine biraz bal ve limon suyu eklenerek içilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.