İşlemeli Cami Kapıları ve Cami Kapılarında Kündekari Sanatı

İşlemeli Cami Kapıları

Selçuklu döneminden günümüze kadar gelişen mimari konsepte cami kapıları, büyük bir titizlikle yapıldı. O dönemin özelliklerini yansıtan işlemeler ve motiflerin kullanımı, cami kapılarında günümüzde de uygulanan bir sanat dalıdır diyebiliriz.

Müslümanlar açısından caminin önemi şüphesiz büyüktür. Bu yüzden özellikle Osmanlı döneminde muhteşem eserler verildi. Özellikle camilerin iç ve dış alanlarında, en güzel motifler kullanıldı. Bu motiflerin kullanıldığı parçalardan bir tanesi de cami kapıları idi.

Cami Kapılarında Kullanılan Kündekari Sanatı

Anadolu Selçukluları döneminde başlayan ve gelişen bir sanat dalıdır. Cami kapılarının süslemelerinde ve motiflerinde kullanılan eşsiz bir stildir. Dolap kapakları, mihrap yapımında da bu sanatın izlerini görürüz.

Caminin dış mekânlarında ve kapılarında; maun, meşe, ireko ve dişbudak gibi, dış mekânın olumsuz koşullarına dayanabilecek nitelikte ahşap çeşitleri ile imal edilir.

Çeşitli kimyasalların, ahşaba emdirilmesi suretiyle, olumsuz hava koşullarından ve zararlı böceklerden korunması sağlanır. Bu işlem öncesinde vakumlama işlemi yapılır. Vakumlama işlemi kimyasalların ahşaba daha iyi nüfuz edebilmesini sağlar.

Çzg ahşap, cami kapılarında da eskilerden gelen sanatları kullanarak, eşsiz bir ürün ortaya koyuyor.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.