Kız İsteme Nasıl Olur? Kız İsteme Adetleri Nelerdir?

Evliliğe giden yolda ilk adımın atıldığı kız isteme büyüklerin tabiri ile ‘adını koyma’ vaktidir. Yüzyıllardır süregelen kız isteme merasiminde yer yer değişiklikler gözlense de günümüze kadar süregelmiş bir adettir. Kız isteme merasiminde uygulanan adetleri araştırarak sizler için derledik.

kız isteme nasıl olur
kız isteme nasıl olur

Geleneklerimize göre, evlenmek isteyen çiftler aileler nezdinde ciddi adımlar atabilmeleri için kız isteme seremonisinin gerçekleşmesi gerekir. Kız isteme uygulaması günümüzde uygulanan adetlerdendir. İki tarafın aileleri tanıştıktan sonra ki bir sonraki adım kız isteme merasimidir. İki aile kız isteme törenini ortak bir günde belirler. Kız isteme merasiminde bazı çiftler hem kız isteme törenini hem de yüzüklerin takıldığı bir söz töreni de düzenlenebiliyor.

Çiçek, Çikolata ve Diğer Ayrıntılar

Kız isteme merasimi aile büyüklerinin öncülüğünde gerçekleşir. İki aile gelin adayının evinde buluşur. Erkek tarafı; bir buket çiçek, tatlı veya çikolata, söz yüzükleri ve geline hediye edilecek bir takı seti getirebilir. Kız isteme merasiminin ardından söz yüzüklerinin takılması durumunda kız tarafı da bir takım hazırlıklar yapmalıdır. Bu hazırlıklar bir organizasyon şirketi tarafından yapılabileceği gibi kız tarafının yakınları tarafından da hazırlanabilir.

İsteme anından önce gelen misafirlere Türk kahvesi ikram edilir. İkram edilecek kahvelerin gelin tarafından yapılması da adetler arasındadır. Ayrıca gelinin damada ‘tuzlu kahve’ yapması da uzun yıllardır uygulanan bir gelenektir. Damat, tuzlu kahvenin tamamını içmesi durumunda gelin adayından tam not alır.

Damadın aile büyükleri tarafından kız istenir. Ardından büyüklerin elleri öpülür ve özel tepsiye yerleştirilmiş kırmızı kurdeleli yüzükler gelin ve damat adayının parmağına takılır. Kırmızı kurdeleyi genellikle ailenin en büyüğü keser ve söz merasimi de tamamlanmış olur. Eğer bir kutlama yapılmak istenirse pasta kesilebilir. Evliliğe ilk adımın atıldığı kız isteme ve söz töreni ile güzel bir başlangıç yapılmış olur.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.