Koronavirüse Karşı Hamilelerin Alması Gereken 7 Önlem

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de ortaya çıkan Koronavirüs önlemleri en üst seviyeye çıkarılmış durumda. Virüse karşı mücadelede bilinçli ve soğukkanlı olmak şüphesiz çok önemli. Risk grubunda yer alan hamilelerin ise bu konuda ekstra dikkat etmeli. Acıbadem Altunizade Hastanesi Riskli Gebelik Uzmanı, (Perinatolog) Doç. Dr. Oktay Kaymak, hamilelikte bu tip enfeksiyonlara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ifade ederek alınması gereken basit ama etkili önlemleri anlatarak önerilerde bulundu.

1- Moralinizi Arttırın Bilgi Kirliliğini Azaltın

Hamilelik süresince yaşanan hormonal değişim sürecin daha hassas ilerlemesine neden oluyor. Bu süreçte anne adaylarının almış olduğu üzücü ve kötü haberler anne adaylarını olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla sosyal medya da dahil olmak üzere, uzman olmayan kişilerin sözlerine itibar etmeyin ve bilgi kirliliğinden uzak durun. Unutulmamalıdır ki stres hem bebeğinizi hem de sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak gerekli korunma yöntemlerini alarak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Evde kitap okuyup, müzik dinleyerek, hatta bebeğinize şarkılar söyleyerek hem kendinizi hem bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

2- Sosyal İzolasyonu Arttırın Teması Azaltın

Virüs damlacık yolu ile insandan insana yayılabiliyor. Bu nedenle sosyal izolasyonunuzu artırarak kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçının, öksürüp hapşıran kişilerden uzak durmaya çalışın.

3- Bol Sıvı Tüketimine ve Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Hamilelik süresince devam ettiğiniz sağlıklı ve dengeli beslenmeye bu dönemde ekstra özen gösterin. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için alınması önerilen C vitamininden zengin besinlere mutlaka beslenmenizde yer verin. Gün içerisine yayarak bol su içmeye özen gösterin. Suyun yanı sıra ıhlamur, kefir gibi içecekleri de tüketmekte fayda var. Günün her saatinde sıvı alımını yüksek, boğazınızı sıcak ve nemli tutmaya özen gösterin.

4- Boğazınızı Soğuktan Koruyun

Tam da mevsim geçişinde olduğumuz bugünlerde hamilelerin giymiş olduğu giysiler de önemli rol oynuyor. Çok kalın, terlemenize yol açacak giysilerden kaçının, onun yerine ince kat kat giyinin. Boğazınızı soğuktan korumaya özen gösterin. Çünkü soğuk ile yoğun temas özellikle de hamilelikte bağışıklık sistemini daha fazla zayıflatıyor.

5- Egzersizinizi Aksatmayın

Hamilelik sürecinde ayak damarlarında kan pıhtılaşması 6 kat artıyor. Bu nedenle 3 saatten fazla hareketsiz kalınması bu riski daha da artıracaktır. Hareketsiz kalmamaya dikkat edin, sürekli yatmayın. Özellikle güneşli havalarda virüse karşı önlemlerinizi alarak öğlen saatinde en az 30 dakika yürüyüş yapın ve D vitamini sentezine destek olun.

6- Koronavirüs Anne Karnındaki Bebeği Etkileyebilir

Hamilelikte Koronavirüse yakalanma ve olası kötü sonuçlarının gelişebilme riski normalden fazladır. Özellikle diyabet, akciğer, kalp ya da böbrek hastalığı bulunan, HIV pozitif olan ve 35 yaşın üzerindeki anne adaylarında bu risk daha fazla Koronavirüsün anne karnındaki bebeğe etkilerini ise; Hamilelikte Koronavirüsün bebeğe etkisi üzerine elde yeterli bilgi bulunmasa da, bu aileye mensup diğer virüslerin; erken doğuma, düşüğe ve düşük doğum ağırlığına neden olabildiği biliniyor. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında enfeksiyon nedeni ile yüksek ateşi olan anne adaylarının bebeklerinde sırt kemiklerinde açıklık (spina bifida) olma riskini artırıyor.

7- Emzirme Döneminde Dikkat

Koronavirüs süte geçtiğini gösteren bilimsel bir kanıt yok. Ancak Koronavirüsün mensup olduğu aileden olan diğer virüslerin süte geçmediği kanıtlanmış bir bilgidir. Bu nedenle Koronavirüs tanısı olan annenin bebeğini emzirmesine ara vermesi tıbben önerilmemektedir. Fakat emzirme sırasında dikkatli olunması, gereken hijyen kurallarına uyulması veya anne sütünün sağılarak enfekte olmayan bir kişi tarafından bebeğe verilmesi öneriliyor.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.