Kültür Turlarına Katılım Artacak

Yurt içi kültür turlarına katılım 2019’da rekor seviyeye ulaşacak. Turizm sektöründe son yıllarda her ne kadar yabancı turist sayısının azalmasına dem vurulsa da yerli turist sayısı hızlı şekilde artış gösteriyor. Bu yıl içerisinde yerli turistlerin kültür turuna katılım oranında ciddi farklılıklar olması ve rekor bir ziyaret rakamı oluşacağından bahsediliyor. Sebepleri ise oldukça fazla.

Türkiye’de bir çok kültürel mirasın ve güzelliklerin tanıtımı her geçen gün daha iyi şekilde yapılıyor. Örneğin bir doğu ekspresi yıllardır talep gören bir tur olsa da katılımcı sayısı az kalıyordu ve yoğun bir ilgi görmüyordu. Bunun ana sebebi yeterli tanıtımın gerçekleştirilememesi. Fakat sosyal medya ağlarının gücü ile daha iyi tanıtımları yapılan doğu ekspresi günümüzde yok satan turlar arasında.

Kültür turlarına katılımın artacak olmasının sebebi ise daha fazla. Yeni yerlerin keşfedilmesi ve döviz kurlarındaki artış. Türk lirasının değerinin oldukça aşağı noktaya inmesi, yurt dışı turlarını daha zor kılıyor. Bu durumda tatil planları yurt içine yöneliyor.

GÜNEY VE KUZEY TURLAR REVAÇTA!

En fazla revaçta olan turlar ise kuzey ve güney bölgeleri. Yaz aylarında Karadeniz turuna katılımlar oldukça fazla. Ve tabi daha fazlası ise güney sahillerinde yaz tatilini geçirmek isteyenler için. Güneye gidenler için kültür turu olarak bahsetmek pek mümkün olmasa da tur kapsamında yoğun bir katılım görülüyor.

2019’da yeni keşfedilen yerlerle birlikte kültür turları daha cezbedici bir hal alacak gibi görünüyor. Uygun fiyatlar eşliğinde sunulması ise turlara katılımda farklılık yaratacak. Bu yılki rakamın geçtiğimiz yılki katılım rakamlarını ikiye katlaması bekleniyor.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.