LadyHuri: Özgüveni Yüksek, Şık ve Zarif

Yılların tecrübesi sonunda kurduğu LadyHuri markası ile kadınların özel günlerine şıklık katan Sevcan Topbaş ile markalaşma hikayesini, hedeflerini ve koleksiyonlarını konuştuk….

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Moda ve tasarım alanında çalışmayı nasıl başladınız?

Üniversiteye hazırlandığım sene hazır giyim imalat yaptığımız aile şirketimizde çalışarak moda ve tasarım alanına ilk adımı atmış oldum. Küçük yaşlardan beri meraklıydım ve severdim kıyafet tasarlamayı. Öğrendikçe daha da çok sevmeye başladım.

Bu mesleğin beni ne kadar mutlu ettiğini fark ettim ve bu bende bir aşka dönüştü. Bunun üzerine kazandığım okula gitmemeye karar verdim. Malum o seneler okullarda başörtüsü sorunu olduğu dönemdi ve bu durumun etkisiyle de moda ve tasarım alanında bir şeyler yapmaya karar verdim.

Tasarladığım modellerle imalatımızı günlük giyimden abiye ve gece kıyafetleri üretimine yönlendirdim. Çok güzel sonuçlar aldık. Sonrasında da ürünlerimizi ve müşteri kitlemizi geliştirerek yola devam ettik.

10 seneyi aşan ve abiyeden günlük giyime, tesettür abiye, hamile giyimi en son olarak da büyük beden gruplarına yaptığım tasarımlarla bununla birlikte üretim süreçlerini yakından takip edip her departmanda görev alarak ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimine ulaşmış oldum.

Sevcan Topbaş

LadyHuri markasını kurmaya nasıl karar verdiniz ve bu süreçte neler yaşadınız?

Ülkemizde kendim ve yakın çevremde dahil birçok tesettürlü bayanın günlük giyimin yanı sıra abiye ve özel günler için kıyafet bulmakta zorlandığını görüyordum. Bundan 7 – 8 sene öncesinden bahsediyorum. Günümüzde artık bir çok marka güzel çalışmalar yapıyor bu alanda. Daha da iyi olacağına inanıyorum ben.

Evet onca sene ve tecrübenin verdiği cesaretle imkansız gibi görünen büyük hayaller kurmaya başladım. Bir kadındı her şeyden önce hayal ettiğim; duruşuyla etrafına ışık saçan gülüşüyle, giyimiyle zarafetini yansıtan.

Güzel bakışıyla bir huri, bir peri gibi olan ve LadyHuri marka ismi belirdi aklımda. Hayal dünyamda bu düşünceler gezinirken aynı zamanda mevcut çalışmalarım da devam ediyordu.

Bir dergide okuduğum bir yazıdan sonra artık zamanı geldi dedim kendi kendime. Ne bulunduğum odaya ne de yaşadığım şehre sığamıyordum.

“Herkesin gizli bir bahçesi var. Kiminin hayallerinde yaşar, kiminin kalbinde yatar. Kimiyse bir adım daha atar hayalini yaşar.”

Ve yaşadığım şehir olan Mersin’i terk edip İstanbul’a yerleştim. Artık hayalime bir adım daha yakındım. Burada özel bir okulda  moda ve tasarım eğitimi alarak, bilgi ve tecrübelerimi akademik olarak da zenginleştirmiş oldum. Artık daha çok cesaretim ve güvenim vardı.

Daha güzel çizimler yapıyordum ve daha keyifli olmaya başlamıştı benim için. İstanbul’da bir süre yine kendi aile şirketimiz olan kumaş sektöründe kumaş tasarımı ve satışında görev aldım. Mola vermiş gibiydim hayallerime ve artık daha fazla ertelemek yerine bir an önce kaldığım yerden devam etmeliydim.

Yeterince öğrenmiş, yeterince yorulmuş, yeterince dinlenmiştim artık, hazırdım. Bu seneye nasip oldu markamızın kuruluşu ve ilk koleksiyonumuzun çıkışı.

Markanız bünyesinde birbirinden güzel tasarımlara ait abiye ve elbise formunda gelinlikler bulunuyor. Koleksiyonunuzun oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden İlham alıyorsunuz?

Koleksiyonumuzda hem genç kızlarımızın hem de hanımlarımızın özel gün ve davetlerde rahatlıkla tercih edebileceği elbiseler var. Biz tasarımlarımızı LadyHuri kadınından ilham alarak yapıyoruz. LadyHuri kadını, özgüveni yüksek, rahatlığı ve şıklığı seven, çok özel davetlerde bile kendinden ödün vermeden hissettiği gibi giyinen, giydikleriyle değil, öncelikle gülüş ve güzel bakışıyla zarafetini yansıtan bir kadın.

Modellerimizde nakışlar, kumaşlar, tüller, simli kumaşlar ve danteller kullanıyoruz. Atölye olarak çok yoğun çalıştık. Genellikle feminen detaylar kullandık. Çiçekli ve ışıltılı kumaşlarla oluşturduğumuz koleksiyonumuzda farklı ve kadına özgü bir tarzı olan tasarımlara yer verdik.

LadyHuri

Ürünlerinizi satın almak ve sipariş vermek isteyenler nereden ve nasıl ulaşabilirler?

LadyHuri olarak hem toptan hem de kişiye özel hizmet veriyoruz. Satışlar web sitemiz ve Instagram üzerinden gerçekleşiyor. Sipariş vermek isteyenler  bize bu adreslerden ulaşabilirler.

Kadın bir girişimci olarak moda alanında iş dünyasını nasıl tanımlar gençlere neler önerirsiniz?

Türkiye’de özellikle son yıllarda muhafazakar modaya ilgi daha da artmış durumda. Her geçen gün marka ve tasarımlar bu sektöre daha profesyonel yaklaşmaya başladı. Bu gelişmelerle Türkiye çok beğenilen ülkelerden biri olmayı başardı.

Gençler, kesinlikle bu işin mutfağında bulunmaları ve temelde sağlam bir bilgi birikimine ulaşmalılar. Dünyayı ve ülkemizdeki tasarım alanındaki gelişmeleri takip etmeli, tasarım bakışlarını ve ruhlarını sanatla beslemeliler. Acele etmemelerini, adım adım sabırla ilerlemelerini ve asla vazgeçmemelerini tavsiye ederim.

Markanızın hedeflerinde yurtdışına açılmak ve daha çok kişiye ulaşmak var mı?

Her markanın olduğu gibi bizim de birçok hedefimiz var. Bunlardan birisi de Avrupa ve Orta Doğu’ya ismimizi duyurmak. Oralarda da güzel iş birlikleri yapabileceğimiz müşteriler edinmek istiyoruz.

Son olarak yakın zamanda ne gibi projeleriniz ve çalışmalarınız olacak?

Önümüzdeki günlerde şuan üzerinde çalıştığımız çok özel bir koleksiyonumuz çıkacak. Bununla birlikte Türkiye’nin en başarılı online satış mağazalarından biri olan Modanisa ile bir işbirliğimiz olacak. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Umuyoruz ki beğeni ve talepler çok güzel olacak.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.