Lazer Yanıkları Nasıl Olur: Lazer Yanıkları Nasıl Geçer?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan lazer epilasyon, zaman zaman yanıklara neden olabilir. Cilt tipine uygun olmayan cihazlar ve cilt rengine uygun olmayan derecelerde yapılan lazer uygulamaları yanıkların oluşmasına neden olabilir. Bu yanıklar genellikle 1. dereceden yanıklardır. Ancak yanıklar bazen daha derin olabilir. Lazer yanıkları nasıl oluşur? Lazer yanıkları nasıl geçer? Sorularının cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

lazer yanıkları nasıl olur
lazer yanıkları nasıl olur

Lazer Yanıkları Nasıl Oluşur?

Günümüzde istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmanın en popüler yolu olan lazer epilasyon, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu durumun nedenleri hasta veya cihazda kaynaklanabilir. Lazer yanıklarının başlıca nedenleri şunlardır;

  • Lazer epilasyon işleminin uzman ekip tarafından yapılmaması.
  • Lazer epilasyon işlemi sırasında cilde uygun olan dozdan daha yüksek dozda ışın verilmesi.
  • Lazer tedavisinde güneş koruyucu kullanılmaması.
  • Lazer uygulamasından sonra kişinin solaryuma girmesi veya güneşlenmesi.
  • Kozmetik ürünlerin yoğun şekilde kullanılması.
  • Lazer epilasyon öncesi kese veya peeling yapıldığında cilt hassaslaşır ve kabuklanma oluşabilir.
  • Cildi hassaslaştıran ilaç kullanılması.

Lazer Yanıkları Nasıl Geçer?

Lazer uygulaması yaptırdıktan sonra yukarıda sayılan sebeplerden biri veya birkaç tanesinden kaynaklanan nedenlerden dolayı kahverengi lekeler veya yanıklar oluşur. Lazer epilasyon işleminden dolayı ciltte ortaya çıkan ağrı, su toplaması ve kabarıklık durumunda doktora başvurulması gerekir. Aksi takdirde ciltte yanık izi kalıcı olabilir.

Lazer Yanıkları İçin Doğal Çözüm Önerileri

1- Zeytinyağı

Lazer epilasyondan kaynaklı lekeler kahverengi ve acılı değilse doğal çözüm olarak zeytinyağı kullanılabilir.

2- Limon – Zerdeçal

Limon suyu lazer lekelerine karşı tek başına uygulanabilir. Zerdeçal tozu ve limon suyu karıştırılarak yapılan maske lekelere karşı oldukça etkilidir.

3- Süt ve Yoğurt

Süt ve yoğurt ile hazırlanan maskesinin içerisinde bulanan laktik asit kahverengi lekelere karşı etkili maskelerdendir.

Lazer Yanıkları İçin Krem Önerileri

1- Madecassol Krem

Lazer epilasyon sonrasında oluşmuş yanık ve lekeler için kullanılabilen Madecassol krem, diğer kremlere oranla daha çok tercih edilmektedir. Madecassol krem içeriğindeki E vitamini ve çeşitli antioksidanlar sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur.

2- Bepanthen Plus

Lazer tedavisinin ardından oluşan lekelerde etkili bir krem olan Bepanthen Plus Bepanthen ile karıştırılarak kullanıldığında daha olumlu ve verimli sonuçlar vermektedir.

3- Silverdin

Silverdin krem yanıklarda en çok kullanılan ve en fazla tavsiye edilen kremdir. Leke ve yanıkları hızlı bir şekilde tedavi etme özelliği vardır. Hücre yenilenmesi konusunda oldukça etkilidir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.