Londra’daki Defilede Suriyeli Sığınmacıların İzleri!

Devam eden Londra Moda Haftası’nda Suriye bazlı önemli bir defile gerçekleştirildi. Suriye’de yaşanan acı olaylara dikkat çekmek ve orada zor şartlarla karşı karşıya gelen kadınlara destek olmak amacıyla bir konsept yaratan Zeynep Kartal, geçtiğimiz gün Londra Fashion Week’de ilgi gördü.

Bilindiği üzere yıllardır süregelen Suriye’deki olaylar sebebiyle bir çok kadın ülkesinden göç etmek zorunda kaldı. Bu süreçte çok farklı zorluklara karşı mücadele etmek zorunda kalan kadınların bir çoğunun yaşantısı dram niteliğinde. Bu izleri moda konsepti haline getiren Türk modacı ise Suriyeli sığınmacı kadınların adeta Londra’daki sesi oldu.

Suriyeli Kadınlar İlham Alındı

Zeynep Kartal, moda dünyasının önemli isimlerinden ve uzun süredir İngiltere’de yaşıyor. Modaya fazlasıyla hakim olan isim dünyanın takip ettiği bir moda defilesinde Suriyeli kadın sığınmacılara dikkat çekmek üzere bir girişim gerçekleştirdi. Onların zorlukla mücadelesinden ilham alınarak tasarımlar ortaya çıkarıldı.

Tasarımda Suriyeli kadınlar fazlasıyla dikkate alındı ve onlar için beğenilen renkler yine Zeynep Kartal’ın tasarımlarına entegre edildi. Dikkat çekmek ve onlara destek olmak için ise sadece giysi tasarımları yoktu.

Defile Öncesi Film

Defileden önce konsepte vurgu yapan moda tasarımcısı Suriye’den farklı bir ülkeye geçiş yapan, zorluklara rağmen ayakta kalmayı başaran hayat hikayelerini ele alan bir temaya sahip. Film, defilenin daha dikkatli izlenmesine sebep olurken aynı zamanda tasarımlar fazlasıyla beğeni aldı. Defile sonrası ise kendisine destek veren Suriyeli kadınlara teşekkür eden Zeynep Kartal, tasarımlarını onlara armağan ettiğini söyledi.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.