Bölgesel Kilo Verme Gerçeği

Son yıllarda çok merak edilen bölgesel kilo verme, aslında kadın ya da erkek herkesin en çok istediği bedensel hedeflerin başında geliyor. Peki, bölgesel kilo vermek mümkün mü? Diyetisyen, Nefes Uzmanı ve Yoga Eğitmeni Hülya Çağatay anlattı.
 

hulya cagatay

Elbette bölgesel kilo vermek mümkün fakat birçoğumuz hiçbir emek vermeden bölgesel kilolar yani bölgesel yağlanmadan kurtulmanın yolunu arıyor. Doğruyu duymak isterseniz bu öyle düşünüldüğü kadar basit ve vaadedilen kadar kolay değildir.

Öncelikle doğru yerde doğru uygulamayı alıyor olmak çok önemlidir. Çünkü yağ hücresini azaltmak ya da küçültmek (cerrahi olmayan işlemler) çok ciddi bir klinik alt yapıya sahip olan uygulamalar ile yapılmalıdır. Bunun yanı sıra yağ hücresinin küçülmesi söz konusu olduğunda, beslenme planı uygulamadan daha büyük önem taşır. İnce biri olabilirsiniz, sadece bölgesel küçülmeye ihtiyacınız olabilir fakat beslenme içeriğinizin doğruluğu ve size uygunluğu, sizi rahatsız eden bölgeye yapılacak doğru uygulamanın etkisini net bir şekilde değiştirebilir. Yağ hücreleri patlamayan balonlar gibidir ve hücrelerdeki küçülme için diyetinizin içeriğinin yağ hücresini büyütecek içerikte olmaması gerekir.

Bölgesel kilolar için spor da elbette etkilidir, çünkü yapacağınız aktivite ile kas tonusu güçlendikçe o bölgede yağ hücresi azalması desteklenebilir. Fakat spor, üçüncü sırada gelen destektir. Öncelikle beslenmenizin doğru planlanması, sonrasında doğru ve etkili uygulamanın yapılması gerekir. Uygulama süresinin doğru planlanmış olması ve aynı zamanda düzenli aralıklar içerisinde yapılması bir diğer önemli noktadır.

KARINDAKİ YAĞLANMA İÇİN DOĞRU BESLENME ŞART
Bölgesel zayıflama; deri altı yağ dokusunda azalma sağlanarak o bölgeden daha fazla yağ kütlesi azaltmayı hedefler. Kalça, kol, bel, göbek, bacak gibi birçok bölge için bölgesel zayıflamak mümkündür fakat eğer yağlanma, karın kısmında özellikle organlar arasında yoğun ise batın içi yağlanma için sadece düzenli yürüyüş ve doğru beslenme planı etkili olacaktır. Karında yağlanma deri altında mı yoksa karın içinde mi yoğun olup olmadığını ve bölgesel zayıflama uygulamaları için uygun olup olmadığınızı ancak bir doktor veya diyetisyenden öğrenebilirsiniz.

KİLO KADER DEĞİL
Peki kimler bölgesel zayıflama için uygundur? Emziren anneler, hamileler, onkoloji tedavisi görmüş kişiler ve bazı kronik hastalıkları olan ve morbid obez kişiler hariç sağlıklı her birey bu uygulamalar için doğru kişilerdir.
Bölgesel zayıflama uygulamaları boyunca kişiye özel beslenme planlamaları; beden tipine, yağlanmanın nerede olduğuna göre mutlaka özel olarak değerlendirilir. Ayrıca kişinin vücudunun besinlere karşı gösterdiği rezonans özel olarak ölçülerek besin seçimleri kişisel özelliklere göre belirlenir. Bazı besinler diyetten çıkarılarak özel düzenleme yapılır. Böylece bu özel içerikler ile çıkarılan beden tipine göre beslenme haritası, kişiye hayat boyu ışık tutacak bir beslenme alışkanlığının oluşumunun başlangıcı olacaktır.

Bunun yanı sıra bedensel oksijenlemenin artışı amaçlı diyafram nefesi düzenlemesi ve lenfatik sitemi düzenleyebilmek amaçlı lenf drenaj uygulamaları ile yağ hücresinin küçülmesi ve bedenden uzaklaştırılması kolaylaştırılıp desteklenmektedir.

Doğru bir planlama ve kişiye özel yaklaşım ile sağlıklı, kalıcı ve yüz güldüren sonuçlar ile bölgesel zayıflama mümkündür. Kilo kader değildir, sadece değişimi başlatmak için kendinize inanmak başlangıcınız olacaktır.

Sevgi ve nefesle geçsin ömrünüz…
 
 
 
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.