Dekorasyonun ‘Kalbi’ Ahşap Mobilyalar

Bu ay sizlere dekorasyonun kalbi mobilyalardan bahsedeceğim. Günümüzde mobilya yapımında çelik, alüminyum, cam ve plastik gibi malzemeler kullanılıyor olsa da; mobilya denilince ilk akla gelen ahşaptır.

ahşap mobilya dekorasyonu

Ahşap malzeme her zaman sizin de ilginizi çekmemiş midir? Ahşap, bildiğimiz en eski malzemeler arasında ve tarihte de önemli bir yere sahip. Dolayısıyla biz mimarların dekorasyon aşamasında en çok kullandığı malzemedir. Kolayca işlenebilmesi, direncinin yüksek oluşu, eskidiğinde rahatlıkla yenilenebilmesi, boyanabilmesi gibi özellikler, ağaç malzemenin mobilya yapımında daha fazla tercih edilmesinin ana nedenleridir.

ahşap mobilya dekorasyonu

Ahşapla Gelen Sıcaklık

Doğal malzeme, insanlar üzerinde psikolojik olarak olumlu etki bırakır. Mobilyalarda ahşap malzemeyi tercih etmek; hem sağlık açısından hem de ortamdaki ısı alış-verişini dengeli bir biçimde sağlanması açısından önemlidir. Bu sıcak malzemeyle hem estetik hem de ergonomik bir ortam elde edebilirsiniz.

ahşap mobilya dekorasyonu

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşam alanımızda bedenen ve ruhen dinlenme ihtiyacı duyarız. Bunu ancak, doğru ergonomiye sahip ölçülerde ve plandaki dekorasyonla elde edebiliriz. Bu yüzdendir ki stil ve kullanım alanı için mimar desteği ile mobilya seçmek daha doğrudur. Çünkü mobilyalar görünümü ve konforuyla hayat standardınızı belirler. Bu konuda bize düşen, hem hayat standardınızı yükseltmek hem de “ferah ortamlar” sağlamak. İşte aranılan bu ferah ortam; boş mekân algısı değil, donatı-mekân ilişkisinin iyi kurulduğu ortamlardır. Tamamlayıcı diğer ürünlerle veya eski mobilyalarınızla senkronize seçilen yeni mobilyalar, kalabalık yaratmaz. Hem görsel hem işlevsel durur. Böylelikle kendi tarzınızı kolayca yansıtabilir; doğru seçilmiş ve yerleştirilmiş ürünlerle aradığınız sonuca kavuşabilirsiniz.

ahşap mobilya dekorasyonu

Sıkça karşılaştığım sorulara göre önerim; açık renkli mobilyalar seçmek altın kural olsa da; koyu renkli mobilyaları kullanmaktan da korkmayın. Dekorasyon bu noktada parçadan bütüne gitmekse; sizler tamamlayıcı parçaları açık renklerde seçerek, algıyı yine ferahlığa ulaştırabilirsiniz.

ahşap mobilya dekorasyonu

Duvar ve Tavanlarda

Bırakın mobilyalar duvar ve tavanlarınıza da tırmansın. Bu oldukça hoşunuza gidecektir. Tezhip sanatıyla duvar ve tavanları ahşap giydirmek yaşam alanınızda daha gösterişli bir hava estirir ve farklılık oluşturur. Modern mimari geliştikçe bu tarz denemeler yapılarda daha sık uygulanıyor. Benim tercihim bir mekânda dekoratif duvar çıtası dahi kullanırken suni malzemelerden kaçınmak, ahşabı tercih etmek. Ahşabın verdiği sıcaklık ve doygunluk hissi bir başkadır. Her şeyden önce sağlıklı malzemedir. Sizinle beraber mekan da nefes alır.

ahşap mobilya dekorasyonu

 

Mimar Betül Boy Zafer

Betül Boy Mimarlik Bürosu

betül boy mimarlık

 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.