Doğru Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Dekorasyon, parça – bütün ilişkisidir. Bazen çok beğendiğin bir parça üzerinden ilersin, bazen de bütününü hayal ettiğin bir mekânın parçalarını bulmaya çalışırsın.

halı seçimi nasıl olmalı

Halı seçimi de dekorasyonun tamamlayıcı önemli parçalarından biridir. Projelerimde çoğunlukla halı seçimini sona bırakırım. Zemin ve duvar ilişkisinin bütünlüğünde, eşyaları ön plana iten bir halı seçimi doğru karardır. Elbette bununla beraber tercih aşamasında baktığım hususlar; dokununca uyandırdığı hissiyat, yumuşaklık-sertlik, renk, doku, leke tutmama özelliği, ölçü ve fiyat…

halı seçimi nasıl olmalı

Halı seçiminde en büyük yanılgı genellikle ölçü konusunda oluyor. Kişisel zevklere göre bir şekilde mekân ile uyumlu halı seçilebilir. Fakat halının ebatları profesyonel bakış açısıyla belirlenmelidir. Bunun için özel ölçüde üretilen halı ve spariş halılarını tercih ediyorum. Böylelikle dekorasyonun ayakları yere sağlam basıyor.

halı seçimi nasıl olmalı

Renkler

Halıdaki renk tercihleri oldukça kişisel bir seçimdir. Her renk, desen ve ebatta, birbirinden farklı mekânlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz halıyı seçebilirsiniz. Halı satın alırken önerim; oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Aynı tonlarda bir halı seçimi sayesinde odada renk bütünlüğü sağlanarak görsel anlamda tatmin edici bir netice alınır. Bambaşka bir renk seçimiyle dekorasyona yeni bir kimlik de katabilirsiniz.

halı seçimi nasıl olmalı

Doku ve Desen

Halı dokusu, dekorasyondaki kumaşlarla benzer nitelikte olmalıdır. Klasik bir dekorasyonda ipekler ön plana çıkarken, contry severler daha çok yün ve keten benzeri dokulara yönelmelidir. Özellikle yalın ayak basmayan mekânlarda kullandığım ve en sevdiğim doku da coco halılardır. Ofis projelerinde ve ya salomanje bölümlerinde sıkça tercih ediyorum.

halı seçimi nasıl olmalı

Çocuk Odaları

Halı seçiminde, alacağınız halının genel dekorasyon içerisinde nasıl duracağı ile ilgili karar vermeniz gerekirken, çocuklarımızın odalarına seçeceğimiz halılar konusunda daha dikkatli olmakta fayda var. Zira bu halıların “anti-bakteriyel” ve “anti-alerjik” halı olma zorunluluğu artık kabullenilmiş bir gerçektir. Bununla birlikte alev almayan, kolay temizlenme ve leke tutmama özelliklerinin de olması gerektiği dikkate alınmalıdır.

halı seçimi nasıl olmalı

El Halıları

Kaliteli el halıları yalnızca estetik bir ürün olmakla kalmayıp, aynı zamanda kuşaklar boyu sağlamlığını koruyan demirbaş ev eşyalarımızdır. Değerlerini korumanın yanı sıra zamanla daha da değer kazanarak ilk günkü hallerinden daha da güzel bir görünüme sahip olurlar. Bu halıların temizlik ve bakımı da çok kolaydır. El halılarının bu özellikleri onları diğer ev mobilyalarından çok daha değerli ve bulunduğu mekâna çok daha fazla güzellik katan nitelikte kılar. Unutulmamalıdır ki bu halılar kullanıldıkları mekânlarda yıllar yılı süren bir hizmet sunarlar.

halı seçimi nasıl olmalı

 

Mimar Betül Boy Zafer

BETÜL BOY MİMARLIK BÜROSU

betül boy

 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.