Manken Adayları Moda Haftalarından Borçlu Dönüyor

Moda haftalarının hiç bilinmeyen bir yüzünü öğrenmek ister misiniz? Bu durum üzücü bir tablo olsa da maalesef her moda haftası birilerinin daha da borçlanmasına sebep oluyor.

Moda haftaları ağırlıklı olarak moda dünyasının duayenlerini, tasarımcıları, şarkıcı ve diğer sanatçıları ağırlamakta. Ve tabi dev markalar ise en iyilerini sergilemek için yerlerini çok daha öncesinde alıyor. Fakat sadece izlemek için değil iş bulmak umuduyla moda haftalarına giden katılımcıların da olduğunu biliyor muydunuz?

Geleceğin mankenleri iş umuduyla gidiyorlar

Eğer bir meslek seçmek istiorsanız bunun için bazı şeyleri göze almanız gibi. Kimi maddi zorlukları karşısına alarak azmini sürdürür kimi ise farklı bir mücadele göstererek.

Nitekim gerek Türkiye’de gerek diğer ülkelerdeki moda haftalarına çok sayıda manken olmak isteyen isim ziyaret ediyor. Bazıları ajans vasıtasıyla bazıları ise tamamen kendi imkanlarıyla bu seyahati gerçekleştiriyor.

Fakat bu seyahatler çok ucuz maliyetle olmuyor. Beslenme ve konaklama gibi durumlar giden herkes için fazlaca masraf oluşturuyor.

Yapılan bir araştırma kapsamında iş bulmak amacıyla moda haftalarına gidenlerin borçları her geçen gün daha da artıyor. Sebebi ise katlanan masraflar.

Her bir moda haftası yeni bir umut olduğu için katılım göstermek isteyen manken adayları eli boş döndüğü her moda haftasının daha da maddi yük yarattığının bilincinde. Fakat yolundan dönmek isteyen oldukça az.

Bir çok isim bu sebeple ajanslara borçlu görünüyor. Yurt dışında bir çok ajans manken olma yolunda uygun gördüğü kişilere belli miktarlarda bütçe oluşturabiliyor.

Tabi bu karşılıksız diyemeyiz. Yapılacak bir anlaşma ve atılacak bir imzanın olması halinde fazlasıyla geri ödeme almak mümkün.

Moda haftalarının artıyor olması ise onlar için daha fazla iş alanı olsa da borç yükünün artması şartları zorlaştırıyor. Günümüzde birbirini takip eden moda haftalarının yanı sıra aynı zaman diliminde gerçekleşen moda haftaları görmek bile mümkün.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.