MS Nedir: MS Hastalığı Neden Olur: MS Belirtileri Nelerdir?

Genç yaşlarda da sık karşılaşılabilen MS hastalığı, dünya genelinde ortalama 3 milyon insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Peki MS nedir, belirtileri nelerdir?

Ataklar halinde gelişen ve ortalama olarak 20 ila 40 yaş arasındaki bireylerde ortaya çıkan MS hastalığı, doğru tedavi olunmazsa yaşam standardını epey aşağı çekmektedir. İsterseniz önce; “MS nedir, belirtileri nelerdir” sorularına yanıt verelim.

MS nedir?

Bilinen adı ile MS, tıptaki adı yani açılığı ile Multipl Skleroz hastalığında, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmalardan dolayı beyin ve omurilikte plaklar oluşur. Bu plaklar hareket kısıtlılığı, kas güçsüzlükleri, konuşma ve görmede bozulmalar hatta kısmi felç bile yapabiliyor. Bu kadar önemli bir hastalık olan MS, kadınlarda daha sık görülüyor. MS belirtileri öncesinde “MS neden olur?” sorusunun cevabını öğrenelim.

MS Neden Olur?

Genetik faktörlerin oldukça etkin olduğu MS hastalığı, çevresel faktörlere bağlı olarak da gelişebilir. MS hastalığına neden olan etkenler arasında;

* Herpes, epstein-barr ve varisella zoster gibi virüslere daha önceden maruz kalmış olmak,
* Genetik olarak ailede başka bireylerde bu hastalığın gözlemlenmesi,
* Anne karnında maruz kalınan biyokimyasallar,
* Etkin kökene bağlı olarak görülme (Kuzey Afrika ve Kafkas kökenli kişilerde daha sık görülür. Ekvator bölgesinde daha az rastlanır.)
* Bir takım alerjik reaksiyonlar,
* Kan ve beyin arasında yer alan bariyerde oluşan hasarlar,
* Vücuttaki vitamin yetmezlikleri,
* Böcek ilaçları, cıva gibi toksik bir maddeye maruz kalmak,
* Fazla tuz kullanımı bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız risk faktörleri MS hastası olacağınızın kesin bir göstergesi olmamakla birlikte, olma riskini göz önünde bulundurmanıza yardımcı olacaktır.

MS Belirtileri

Hayati tehlikesi olmayan bir hastalık olan MS, insanın yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilmektedir. MS hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanız için MS belirtileri sizde var mı,yok mu öncelikle ona bakmanız gerekir. Belirtilerden birkaçını taşıyor olmanız halinde alanında uzman bir hekim tarafından edilen muayene sonrası teşhis konulacaktır.

* Konuşurken zorlanma,
* Kol ya da bacaklarda meydana gelen güç kayıpları,
* Karıncalanma ya da uyuşukluk hissi,
* Bacak ya da kollarda oluşan kramp ve ağrılar,
* Kaslarda meydana gelen sertlikler,
* Denge kurmada zorlanma,
* Mide bulantısı,
* Kabızlık,
* İdrar tutamama,
* Depresyon hali,
* Yutarken zorlanma,
* Görme bozuklukları (çift görme ya da görme kaybı vb.)
* Yorgun hissetme,
* Cinsel problemler gibi semptomlardan bir ya da birkaçının vücutta gözleniyor olması MS hastası olma ihtimalinizin var olduğunu gösterir.

Asla ihmale gelmeyecek bir hastalık olan MS’in doğru tedavi ile kontrol altına alınması şarttır. Tam bir tedavisi olmayan bu hastalıkta uzman doktor ataklardan kurtulmayı hızlandırmaya ya da hastalığın ilerlemesini durdurmaya çalışmak üzerine bir tedavi uygulayabilir. Bu da hastanın durumuna göre farklılık gösterir. MS hastalığında teşhis ne kadar erken konursa, ileride meydana gelecek hasarların o kadar önüne geçilmiş olunur.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.