Osteoporoz Nedir: Belirtileri Nelerdir ve Tedavi Yöntemleri

Osteoporoz Nedir?

Kadınlarda ilerleyen yaşlarla birlikte görülen ve halk arasında kemik erimesi olarak adlandırılan osteoporoz özellikle menopoz döneminde karşılaşılan bir sorundur.

Osteoporoz halk arasında kemiklerin erimesi olarak bilinmesine ve adlandırılmasına rağmen aslında bu rahatsızlık birim başına düşen kemik kütlesindeki azalmadan kaynaklanmaktadır. Vücudumuzun doğal dengesi içinde hücrelerin ve kemik dokusunun yenilenmesi sürekli gerçekleşmekle birlikte genç yaşlarda bu döngü gerektiği gibi işlerken ilerleyen yaşlarda gerekli yenilemenin yapılamaması durumunda osteoporoz rahatsızlığı ile karşılaşılması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Kadınların erkeklere göre bu rahatsızlıkla karşılaşma oranlarını yükselmesinde birkaç neden bulunmakla birlikte bunların en önemlisi kadınların kemik dokularının daha güçsüz olmasından kaynaklanmaktadır. Kadınların menopoz döneminde yaşanabilen bu sorun östrojen hormonun vücudu terk etmesi ile beraber yaşanabilmektedir. Gençlik yıllarından itibaren kadınların alacakları tedbirler bu rahatsızlıkla karşılaşmalarını azaltmasına rağmen az veya çok osteoporoz görülecektir.

Osteoporoz Belirtileri Nelerdir

Osteoporoz belirtileri arasında vücudunuzda ilerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkan kalsiyum kaynın kemikleri güçsüzleştirmesi neticesinde burkma, düşme, vurma veya farklı darbelere maruz kalındığında kırıkların kolaylıkla ortaya çıkması gündeme gelmektedir. Sırt ve bel ağrılarından boy kısalmasına kadar kendini gösteren bu rahatsızlığın incelenmesinde iki veya üç yıllık aralıklarla yaptırılması gereken kemik yoğunluğu ölçümü sorunun seyri açısında yol gösterici olacaktır. Bu rahatsızlıkların daha yoğun yaşanması halinde doktorunuz kemik yoğunluğu ölçümünü daha sık aralıklarla isteyebilir. Kemik yapısı kuvvetli ve kırıklara maruz kalmayan kadınlarda ağrılarla ortaya çıkan bu sorun karşısında da gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Osteoporozu Önlemenin Yolları

Osteoporozu önlemenin yolları arasında en iyi yöntem gençlik yıllarından itibaren alışkanlık haline getirilmesi gereken egzersizler olabilir. Vücudun gerek duymadığı kalsiyumu gençlik yıllarında depolamadan sarf etmesi son derece normal bir işleyiş olduğundan ilerleyen yaşlarda bu sorunla karşılaşılabilmesi de yadırganmamalıdır. Genç yaşlardan itibaren hareketli yaşam tarzınızı spor yaparak desteklemeniz genellikle yeterli olmayacağı gibi uzmanlar bu sorun karşısında D vitaminin de çok önem arz ettiğini ifade etmektedirler. Bu rahatsızlığa karşı vücudun ihtiyaç duyduğu D Vitaminini güneşe çıkarak almanız mümkün olacaktır. Bu rahatsızlığa karşı yemek alışkanlıklarımızda çok önem taşımakla birlikte uzmanlar özellikle beyaz peynir, süt ve süt ürünlerinin tüketiminin mutlaka yapılması konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun ve kemiklerinizin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu almanız için her gün muntazam olarak 2 bardak süt içmeniz ve sofranızdan peyniri eksik etmemeniz önerilmektedir.

Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz tedavisi olacak kişide herhangi bir kırık söz konusu değil ise düzenli egzersiz yapması tavsiye edilmektedir. Günlük ve düzenli olarak yapacağınız tempolu yürüyüşler kemiğin kuvvetinin korunmasını sağlayacağı gibi kasların gelişimi sayesinde kemiklerde kırık yaşanma ihtimali de azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu hastalıkta ilaç tedavisinin yararlı olmadığını düşünen uzmanlar hastanın kesinlikle hareket etmesinin ve düzenli egzersiz yapmasının faydalı olacağını ifade etmektedirler.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.