Renk – Mekan İlişkisi: Renk Karakter Analizi

Renkler, dekorasyonun ana dilidir. Kendini ifade edebilmesi için bir mekanın öncelikle renklerine bakın. Estetik ve tarz bütünlüğünü bu gözle değerlendirebilirsiniz.

dekorasyon renkler mekan

Renk Karakter Analizi

Kişilerin yaşam alanlarında kendilerini en sağlıklı ve huzurlu hissettiği zaman, dekorasyonun doğru kodlandığı zamandır. Buna en başta doğru renkleri seçmekle başlamak mümkün. Renkler o kadar çok anlam ifade eder ki, kişinin hangi renkleri sevdiğine bakarak renklerle karakter analizi bile yapılabilir.

dekorasyon renkler mekan

Bir mekanda dekorasyona başlarken, renk konusunda önceliği daime müşterime bırakırım. Onun sevdiği renkler onun özgürlük alanıdır, karakteridir. Dolayısıyla buna müdahale etmem. İşe; sevdiği renkleri doğru kombinleyerek başlarım.

dekorasyon renkler mekan

-Peki her sevdiğimiz renk her obje üzerinde olabilir mi ?

-Hayır…

Çünkü renklerin psikolojideki yeri oldukça büyük. Sizin her sevdiğiniz renk, bir koltuk bir perde ve ya bir duvarda rast gele yer almamalı. Etki alanınızda renkleri sizin kontrol ediyor olmanız gerek. Böylelikle yaşam alanının enerjisi sizin enerjinizin üstüne çıkmaz. Hangimiz ister ki bunu !

dekorasyon renkler mekan

Enerjinin doğru dengelenmiş hali, doğru planlanmış bir proje, dekorasyon ve renksel bütünsellikten geçer. İster bohem ister tonsürton bir tarzınız olsun fark etmez. Dengeyi sağlayın ve özgürleşin.

dekorasyon renkler mekan

-Koyu renkler mekanı daraltır, açık renkler ferah gösterir. Doğru mu?

-Evet. Peki ya sizin bakış açınız sadece bu noktada mı?

Sadece tek açıdan bakmamalıyız bu renk konusuna. Koyu rengi seven bırakın koyu renkler üzerinde ağırlık versin dekorasyonuna. Mekanım daralacak endişesine girmesin. Bazı mekanlar vardır ki koyu temel renkler üzerine kurguludur ama bir o kadar ruhuna dinginlik verir ve içinde daralmazsın. Kimi yerlerde de açık renkler tercih edilmiştir ama bakarsın içeride hep bir şeyler eksikmiş gibi gelir. Boşluk hissiyatına düşürür. Yani renk konusunda şartlanmak doğru değildir.

dekorasyon renkler mekan

Kişilerin renk tercihi olduğu kadar mekanların da kendilerine özgü renk tercihleri vardır. Işık alma noktaları, tavan yükseklikleri, metrekareler, diğer imalatların renkleri.. gibi belirleyici nitelikleri göz önünde bulundurmak gerek.

Mekanlarınıza kulak verin. Sizin ve yaşam alanınızın sevdiği renklerde buluşmanız dileğiyle…

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.