Romatizma Nedir: Romatizma Belirtileri ve Çeşitleri Neler

Hem kas hem de kemiklerde ortaya çıkabilen romatizma hastalığı, sanılanın aksine ortalama her yaş aralığında çıkabilmektedir. Peki romatizma belirtileri nelerdir, romatizma neden olur?

Sanılanın aksine soğuk ya da sıcak hava ile bir ilgili olmayan romatizma, eklemlerde şişlik ve ağrıya sebep olur. İltihaplı ve iltihapsız olmak üzere iki çeşidi bulunan romatizma hastalığı tedavi edilmediği zaman ciddi problemleri beraberinde getirebilir.

Romatizma Nedir?

İnsan vücudunun savunma mekanizmasında farklı farklı bozuklukların oluşmasına neden olan romatizma hastalığı, eklemlerde meydana gelen genellikle kötü özelliğe sahip iltihaplı sıvı birikmesine verilen isimdir.

Romatizma Neden Olur?

Bulaşıcı ya da mikrobik bir hastalık olmayan romatizmanın kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Ailede olması halinde genetik olarak geçme ihtimali yüksek olan romatizma, çocuklarda da görülebilmektedir. Romatizma erken teşhis edilmediği taktirde ilerde kalıcı sorunlara neden olabilmektedir.

Romatizma Çeşitleri

1. Eklem romatizmaları,
2. İç organ romatizmaları,
3. Yumuşak doku romatizmaları, (En sık görülen romatizma türüdür. )
4. Tüm bunların bir arada olduğu romatizmalar olmak üzere 4 farklı çeşidi vardır.

Romatizma Belirtileri

Romatizma hastalığına yakalanıp, yakalanmadığınızı öğrenmenin yolları romatizma belirtilerini incelemekten geçiyor. Eğer aşağıda bulunan belirtilerden bir ya da birkaçını gözlemliyorsanız, alanında uzman bir doktora muayene olmakta fayda vardır.

* Eklemlerde geçmeyen ağrılar,
* Bir ya da daha fazla eklemde meydana gelen şişmeler,
* Eklemleri hareket ettirmede zorlanma,
* El veya ayak şişmeleri,
* İştahsızlık,
* Düzensiz uyku hali,
* Deri altında oluşan şişkinlikler.

En Sık Görülen Romatizmal Hastalıklar

1. Fibyomyalji,
2. Bel-boyun hastalıkları,
3. Kireçlenme,
4. Romatoid artrit,
5. Gut hastalığı,
6. Akdeniz ateşi,
7. Eklem romatizması,
8. Behçet hastalığı,
9. Spondiloartropati,
10. Ankilozan spondilit
11. İnfeksiyöz artritler

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.