Rozasea (Gül hastalığı) Nedir: Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

“Kırmızı yüzün” en sık nedeni rosaseadır. Halk arasında gül hastalığı olarak bilinen bu hastalığı olan kişiler ciltlerine mümkün olduğunca dikkat etmek zorundadırlar. Sedef hastalığı, seboreik egzema, allerjik dermatitler, kortizonlu krem kullanılması, güneş yanığı kırmızı yüze neden olabilen diğer durumlardır.

rosasea gül hastalığı nedir
rosasea gül hastalığı nedir

Rosasea Belirtileri Nelerdir? 

Yüzde kızarıklık, yanma batma hissi, damarlarda  belirginleşme, sivilce benzeri oluşumlar en sık  karşılaşılan  şikayetlerdir.

Gül Hastalığı Kimlerde Görülür?

30-60 yaş arasında ve ağırlıkla kadınlarda görülen rosasea. dünyada ortalama %3 oranında görülürken bu oran bazı coğrafi bölgelerde %20 ye kadar yükselebilmektedir. Daha çok açık tenli kişilerde görülüyor olması kısmen bu kişilerde daha belirgin olmasına da bağlanmaktadır.

Rozasea 4  Evreden Oluşur!

Rosasea olarak bilinen Gül hastalığı yüzün belirli bölgelerinde kızarıklıkla başlar.

( Evre 1)  Damarda genişlemeler sonrasında bir sivilcemsi kızarıklık olarak görülür. Hastalarda özellikle elmacık kemiklerinin üstünde ve bumun alt yarısında görülen bu kızarıklık , ateş, yanma, kaşıntı şikayetleri  mevcuttur. Hastanın bu dönemi evre 2 olarak adlandırılır.Yüzde  yoğun olarak artması evre3 tür. Bazen özellikle burunda yağ kanallannı genişleterek, bumun büyüyüp (rinofima) şekil değiştirmesine neden olabilir. Bu evre 4 olarak tanımlanır.

Gül Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Asıl nedeninin damarsal aşırı reaksiyon olduğu düşünülmektedir. Mide hastalıkları, tansiyon, maytlar ve demodex (ciltte bulunan bir parazit) enfeksiyonunun varlığı, hastalığın  nedenleri arasındadır.

Hastalığı şiddetlendiren ya da başlatan etkenler:

Aşırı alkol, stres, aşırı egzersiz, sıcak ve soğuğa maruziyet, acı baharatlı gıdalar, aşırı sıcak çay kahve içimi, çikolata tüketimidir. Diğer bazı nedenlerin alevlenmeye yol açtığı söylenir. En önemlisi de yanlış uzun süreli kortizonlu preparatların yüz bölgesine kullanılmasıdır.

Rozasea Sistemik Tedavisi

Başlıca antibiyotikler kullanılmaktadır. Şiddetli ve tekrar eden hastalarda isotretionin etkili olmaktadır. Tahriş edici ürünlerden ve alkol içeren toniklerden uzak durulmalıdır. Metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır.  Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır.

Rozasea genel alınacak önlemler:

Sıcak içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Alkol ve kafein alınmamalıdır. UVA ve UVB’ ye etkili en az 30 faktörlü güneşten koruyucu günlük bakımda kullanılmalıdır. Yaz ayları ve güneş altında daha yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Lazer iyi  bir tedavi  seçeneğidir !

Kılcal damarların yoğun olduğu evre de pulse dye lazer, gold toning lazer, IPL, NDYAG damar lazeri uygulanmaktadır. Bu uygulama ayda bir 3 seans olarak yapılmaktadır. Ayrıca yüze mezoterapi uygulanarak cilde nem sağlanır ve damar cidarlarının da kuvvetlendirilmesi ile kılcal damarların çatlaması engellenmiş olur.

hülya sağlam
hülya sağlam

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.