Saç Dipleri Neden Kaşınır: Saç Dipleri Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Saç dipleri kaşıntısı çağımızın en başta gelen sorunlarından biridir. Bırakın sağlık olarak size verdiği zararı sosyal anlamda da sizi oldukça tedirgin edip insan içine çıkamama seviyesine dahi getirmişliği olabilir. Tabi ki saç diplerinizin kaşınmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan başlıca olanları şunlardır; mevsimsel değişimler, düzensiz beslenme, yeteri kadar iyi temizliğinin sağlanmaması, saçınızda bit ve mantar üremesi bunlardan bazılarıdır.

Saç dipleri kaşıntısı olarak adlandırdığımız bu olay aslında saç derisi kaşıntısı olarak bilinir. Gündem başlıkları olarak böyle bahsedildiği zamanlar da olmuştur. Sizin hayatınızı ciddi derecede zorlaştıran bu durum karşısında genel de insanlar doğal çözümler aramakta. Çünkü bir yandan saç derinizin canlılığı için mücadele ederken diğer bir yandan kullandığınız kimyasal ilaçlar saç telinize çok büyük zararlar verir. Saç renginizde solma ve eskisi ışıltısını kaybetmesi, saç telinizde ciddi kırıklar ve incelme yaşanmasına neden olur. Bunlar yaşanan yan etkilerden bazılarıdır. Kimyasal yollar sonucu durum böyle işin içinden çıkılmaz bir hal alınca insanlar da tabi ki alternatif tıp olarak adlandırdığımız doğal çözümlere yöneliyor. Bu doğal çözümler neler gelin hep birlikte bakalım.

Şimdi aşağıda bahsedeceğimiz doğal yöntemleri evde basit bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bunları yaparken herhangi bir endişe ve kuşku içinde olmanıza gerek yok. Tabi ki biraz çekingen davrana bilirsiniz. İşte tam da burada yapmanız gereken yanınıza bir arkadaş bulup sanki saç boyama işlemi içerisinde gibi olayı çok rahat normalleştirebilirsiniz.

Saç Dipleri Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler Neler?

Saç Diplerine Karbonat Uygulamak

Karbonat içeriği sayesinde bu konuda bize çok yardımcı olacaktır. Çünkü içerisinde yüksek derece alkali içerir. Bu element sayesinde saç derinizin ph seviyesini dengeler. Bu denge kurulduktan sonra saç derinizde ki kaşıntı ciddi anlamda azalır ve rahatlarsınız. Saçınızın boyutuna göre biraz karbonat ve suyu karıştırın. Boya kıvamına geldikten sonra saç diplerinize yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık bir suyla duş alın.

Saç Diplerine Elma sirkesi

Elma sirkesinin saç derisi kaşıntısı, mantar, bit ve benzeri durumlarla mücadelesi anlatılmakla bitmez. Ciddi anlamda çok güçlü bir silahtır. Hazırlanış şekli ise bir o kadar da basittir. Beş veya altı yemek kaşığı suyu ile saçınızın boyutuna göre ya bir ya 2 tatlı kaşığı sirke ile karıştırıp saçınıza sürün. En fazla 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.