Saç Dökülmesini Önleyen ve Saç Çıkartan Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Saç Çıkartan Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Kadın ve erkeklerin en çok şikayetçi oldukları konuların başında saç dökülmesi ve kellik gelmektedir. Saç dökülmelerini durdurmak, kaybedilen saçları geri kazanmak ve sağlıklı saçlara sahip olmak doğal ürünlerle mümkündür. Böylelikle kırılmış ve yıpranmış saçlarınız onarılarak daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Evdeki malzemelerle kolay bir şekilde yapabileceğiniz bitkisel kür ve maskeleri sizler için araştırarak hazırladık.

saç çıkartan bitkisel yağlar nelerdir
saç çıkartan bitkisel yağlar nelerdir

Saç Çıkartan ve Bakım Yapan 7 Bitkisel Yağ

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı saç dökülmesine iyi gelir mi? içerdiği faydalı yağ asitleri sayesinde cilt ve saçın beslenmesi için oldukça faydalıdır. Saçların uzamasını hızlandıran ve saç dökülmelerini önleyen zeytinyağı, saç derisine ve saçlara bakım yapar. Zeytinyağı antibakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı saçlardaki bakteri ve mantarlarla savaşabilir. Saçın nem dengesinin sağlanmasında yardımcı olarak saçın parlak ve yumuşak görünmesini sağlar. Haftada bir defa düzenli olarak saf zeytinyağı ile saç diplerine masaj yapıldığı takdirde saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.

2. Argan Yağı

Argan yağı saç dökülmesini önler mi? birçok yönden etkin bir ürün olmasından dolayı kadınların saçları için sıklıkla tercih ettiği bir üründür. Pırıl pırıl ve dolgun saçlar için tercih edebileceğiniz argan yağı faydaları, saçları besler ve güçlendirir. Ayrıca saç köklerini beslediğinden dolayı yeni saçların çıkmasında yardımcı olur. Hafta da bir defa saç diplerine ve saç uçlarını uygulayabilirsiniz.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizinin içerisinde bulunan demir, antioksidanlar, potasyum, E ve K vitaminleri ile saçların daha sağlıklı olmasında yardımcı olur. Saçlar için en iyi besleyici ve doğal gıdalardan biri olan hindistan cevizi yağı saç dökülmesine iyi gelir mi, saç derisinden saç uçlarına kadar etki eder. Saç için gerekli olan temel besin maddelerini içerisinde bulundurur ve saçların yumuşak, parlak ve güçlü olmasını sağlar. Zarar görmüş ve yıpranmış saçları onarır ve kepek, mantar gibi zararlı bakterilerin saçlardan uzak tutar. Hindistan cevizi yağı, hafta da 2-3 kez saç diplerine ve saç uçlarına uygulanabilir.

4. Badem Yağı

Saç bakımında en çok kullanılan yağlar arasında olan badem yağı saç dökülmelerine karşı etkisinden dolayı kadınlar arasında çokça kullanılır. İçerisinde D, E ve B6 vitaminlerini bulunduran badem yağı saç derisini besler ve saç köklerini güçlendirerek yeni saçlar çıkartılmasında yardımcı olur. Ayrıca badem yağı kirpiklere uygulandığında kirpiklerin uzamasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanan badem yağı hafta da bir kez kullanılabilir. Ancak badem yağını saçlarınızda en fazla iki saat bekletmelisiniz. Aksi takdirde baş ağrısı yapabilir.

5. Lavanta Yağı

Dermatolojik araştırmalara göre; saç dökülmesi için lavanta yağı, biberiye, kekik ve sedir ağacı yağları birlikte kullanıldığında saç dökülmelerine karşı en doğal yöntemlerden biridir. Düzenli kullanıldığı takdirde yeni saçların çıktığı da gözlemlenecektir. Lavanta yağının saça faydaları saymakla bitmez.

6. Jojoba Yağı

Saçların kırılmasını önleyen saç dökülmesine jojoba yağı, saçların uzamasına da yardımcı olur. Jajoba yağı saç tellerinin kırılmasını önler ve saç diplerini yumuşatır. Jajoba yağı, zeytinyağı ve badem yağı ile karıştırılarak saçların gürleşmesinde ve hızlı uzamasında katkısı olacaktır.

7. Nane Yağı

Saç çıkaran yağlar arasında sayılan nane yağı, saç sağlığı ve bakımı için faydalı bir üründür. Nane yağı saç dökülmesine karşı içerisindeki E vitamini sayesinde saç diplerini beslediğinden ve kokusundan dolayı tercih edilmektedir. Kaşıntı ve kepek sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.