Şeker ile Meyveyi Aynı Anda Tüketerek Bayramda Diş Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Anadolu misafirperverliğinde yer alan tatlı, meyve ve çerez ikramının aynı anda yapılmasının temelinde diş sağlığı yatıyor. Çocuk Diş Hekimi Dr. Dt. Dilara Salcıoğlu;Gün ortasında tatlı ve yapışkan gıdaların tüketiminden sonra çocuklara bol su içirilmeli ve mümkünse ardından dişlerin temizlenmesini destekleyecek elma, armut, fıstık gibi sert gıdalar yedirilmeli” açıklamalarında bulundu.

 

Ağız ve diş bakımının aksatılmaması ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi halinde diş çürüklerinin önüne geçilebileceğinin altını çizen Dent Group Çocuk Diş Hekimi Dr. Dt. Dilara Salcıoğlu; “Çocuklara özellikle bayramda tatlı, şeker, çikolata gibi yapışkan gıdaların tüketimini yasaklamak çok mümkün değil. Ebeveynlerin bu tip gıdaların tüketimini sınırlayıp, günlük beslenme düzeni içerisinde bir dengeye oturtması ve ağız ve diş bakımının gerekli periyotlarda sağlanması, çürüklerin oluşumunu engelleyebilir. Bayram ziyaretlerinde beslenme düzeninin aksamamasına dikkat edilmeli. Eğer tercih imkanı varsa dişlerin üzerine yapışmış, dille temizleme ihtiyacı doğuran gıdalar yerine daha masum sayılan dondurma veya kakao yağı oranı yüksek, şeker içeriği düşük bitter çikolatalar tercih edilmeli. Bu tip gıdalar ara öğün olarak tüketilmemeli, ana öğünler sırasında veya sonrasında yenmeli. Hatta fırçalamaya yakın zamanda yenmesi, ağız ortamında daha kısa süre kalmasını sağladığından zararı minimuma indirir.” Dedi.

 

Çocuklarda Düzenli Ağız Bakımına Dikkat

Sadece beslenme dengesi kurmanın çürük ihtimalini sıfıra indirmeye yetmeyeceğinin de altını çizen Salcıoğlu; “Düzenli ağız ve diş bakımı, ağız ortamındaki asidik dengenin korunmasında en önemli faktörlerin başında gelir. Her sabah ve akşam dişlerin detaylı bir şekilde fırçalanması ve akşamları fırçalama sonrasında diş ipi kullanılması, ağız ve diş bakımının sağlanması için gereklidir. Ayrıca çocukların yılda 3 defa düzenli diş kontrolüne gitmesi ve koruyucu uygulamalar (fissür örtücü ve florür uygulaması) yaptırmaları diş çürüklerinin önüne geçmeye katkıda bulunacaktır.” Açıklamalarında bulundu.

 

 

Aysha

Muhafazakar Moda ,Tesettürlü Bayan Kombinleri ,Kadın Sağlığı konulu aysha.com.tr sitesinin yöneticisidir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan